sobota, 26 marca 2011

Pachnidło - czyli jak stworzyć perfumę idealną


Wydawnictwo: Świat Książki (Bertelsmann Media)
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2006
Tytuł oryginalny: Das perfum. Die geschichte eines morders
Liczba stron: 256
Format: 200 x 125 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-247-0258-X
Wydanie: VI Moja ocena: 5/5
****************************
Genialny, a zarazem potworny człowiek, Jan Baptiste Grenouille posiada węch absolutny: swoje otoczenie rozpoznaje powonieniem lepiej niż inni ludzie oczyma. Jego fenomenalna pamięć przechowuje miliony woni... Odkąd Grenouille odkrywa, że jego przeznaczeniem jest zostać największym perfumiarzem wszech czasów, nie opuszcza go marzenie o wydestylowaniu wonności nad wonnościami... pachnidła z dziewiczego ciała kobiecego. Jeśli nawet uświadamia sobie, że u podstaw tego marzenia legło morderstwo, jest mu to najzupełniej obojętne.


*********************************************************************************
"Pachnidło" to bestsellerowa książka Patricka Suskinda, niemieckiego pisarza. Głównym bohaterem książki jest Jan Baptysta Grenouille - człowiek o genialnym talencie. Mianowicie Grenouille ma nadzwyczaj wrażliwy węch. Jest w stanie wyczuć każdy zapach, obojętnie czy to kwiat, czy kamień, czy przedmiot jest tuż przed nim, czy też parę mil od niego. Chłopiec czuje wszystko.

Pozbawiony matki, siejący grozę już jako niemowlę, Grenouille z wiekiem coraz bardziej zaczyna nienawidzić ludzi. Sam ich odór dało by się jeszcze wytrzymać, ale gdy do serowo-kwaśnego zapachu dojdzie jeszcze ludzkie, idiotyczne wg. chłopca zachowanie, życie wśród nich staje się niemożliwe.

Obdarowany wręcz nadprzyrodzoną mocą swego nosa, chłopiec stawia sobie pewien cel - chce stworzyć idealne perfumy. Długo poszukuje właściwego, wyjątkowego zapachu. W końcu odnajduje to czego szukał - zapach dziewicy... Tylko jak w takim razie zrobić z niego pachnidło ??

Książka naprawdę mi się spodobała. Wątek nadprzyrodzony ( nadzwyczaj rozwinięty zmysł powonienia ) sprawia, że mieści się ona w czytanej przeze mnie tematyce, natomiast domieszka tajemnic i typowo kryminalna fabuła dodaje powieści dodatkowej nutki grozy. Podsumowując książka idealna do czytania wieczorami.

Kolejnym plusem są cytaty:

"Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami."

"Duszą każdej istoty jest jej zapach"

Jak dla mnie są one wyjątkowe, z ważnym przesłaniem. W książce znajdziecie ich o wiele więcej :D

Skoro pojawiają się mądre, pełne przesłania cytaty, w które książka obfituje to znaczy, że musi być jakieś podłoże filozoficzne. :) I faktycznie jest !! Autor porusza takie tematy jak: samotność, życie, miłość, nienawiść i wiele innych ważnych w życiu wartości. Czytając zastanawiałam się nad nimi, nie sposób zresztą tego nie robić. Ponadto poznajemy nieco ludzką psychikę.

Chyba jedynym minusem jest fakt, że miejscami książka jest nieco nudna. Elementy filozoficzne przerywają akcję, która miejscami się powtarza. Najbardziej "wciągnęła" mnie chyba dopiero końcówka.

Jednak mimo tych drobnych mankamentów serdecznie polecam wszystkim, którzy lubią spędzić miło czas przy czytaniu !! :D
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...