piątek, 5 grudnia 2014

Zawsze jest nadzieja

Cykl: Władca Pierścieni (#2 w serii)
Autor: J.R.R.Tolkien
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2007
ISBN: 9788324128105
Moja ocena: 5/6 
________________
Śmierć Boromira, pojmanie Merry'ego i Pippina przez okrutnych orków, rozpaczliwe wysiłki Aragorna, Legolasa i Gimlego usiłujących odszukać i uwolnić hobbitów, pościg za orkami, spotkanie z entami, zdumiewający powrót Gandalfa z otchłani Morii, udział w wielkiej bitwie Jeźdźców Rohanu z potęgą Isengardu i ostateczne starcie z władcą Orthanku - oto dalsze losy rozbitej już Drużyny Pierścienia. Żaden z jej członków nie wie jednak, co dzieje się z Samem i Frodem. A tropiony przez Nazgule Powiernik Pierścienia z uporem idzie dalej. Podążając za Gollumem, przemierza Martwe Bagna, by stanąć wreszcie u stóp Minas Morgul - przerażającej fortecy strzegącej drogi do Krainy Cienia...
____________________
Za każdym razem kiedy sięgam po Tolkiena jestem zadowolona z tego, że poświęciłam swój czas tak wybitnemu pisarzowi. Świat, który stworzył jest niesamowity, fascynujący i magiczny (nie tylko w dosłownym znaczeniu). Dwie wieże to drugi tom Władcy Pierścieni ukazujący dalsze losy Froda, w zmaganiu się z mocą pierścienia, podczas misji jego zniszczenia.O ile Bractwo Pierścienia obfitowało w sceny, których w filmie nie pokazano, o tyle w Dwóch wieżach niemal wszystkie zostały zobrazowane, jednakże wiele z nich mocno zmieniono. Która wersja lepsza? Zdecydowanie ta w powieści. Dlaczego? Najważniejsza zasada mówi, że książki zawsze są bardziej wartościowe i ciekawsze od swoich ekranizacji. Podobnie rzecz ma się i w tym przypadku. Historia Bractwa jest dużo bardziej pouczająca, wzruszająca i emocjonująca niż ta zobrazowana.

Uwielbiam książki Tolkiena za to, że idealnie nadają się dla wszystkich, bez względu na wiek. Każdy może znaleźć w niech to, co ważne. Dzieci mogą nauczyć się jak istotna jest przyjaźń w naszym życiu. Nie każdy może zostać dobrym przyjacielem, ale na pewno będzie się starać robić wszystko, co w jego mocy, aby takim być. Myślę, że idealny przyjaciel nie istnieje, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że i ten dobry jest kwestią sporną. Jaki jest dobry przyjaciel? Czy możemy to zdefiniować? Niemniej jednak Tolkien doskonale pokazuje, że przyjaźń powinna być bezinteresowna, oparta na zaufaniu i wzajemnej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Dla młodych czytelników jest to ważna lekcja, wskazówka pokazująca, że aby coś dostać, trzeba także wiele dać z siebie.

Dorośli natomiast na pewno żyjąc w ciągłym pośpiechu, czasem mogą zapomnieć o tym, co w życiu najbardziej się liczy. Dwie wieże oprócz przyjaźni, poruszają temat walki z niesprawiedliwością, obowiązkiem działania: gdy widzimy, że drugiej osobie dzieje się źle; prawdziwej miłości, której towarzyszy wierność i oddanie, a także determinację w dążeniu do celu. Warto zwrócić na nie swoją uwagę i choć przez chwilę się nad nimi zastanowić.

Tolkien uwielbia używać zdań wielokrotnie złożonych, stąd też pojawia się często wiele opinii, że jego powieści czyta się trudno i niełatwo zrozumieć, co autor w danym momencie miał na myśli. Zgadzam się z tym. Rozpoczynając lekturę trzeba o tym pamiętać i jak najlepiej się przygotować do czytania: oczyścić myśli w taki sposób, aby skupić się tylko na książce.

Podsumowując uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tą powieść. Być może ilość stron całej trylogii może nieco odstraszać, ale gwarantuję, że gdy tylko zaczniecie tą podróż, ani się obejrzycie, a będziecie u jej kresu. Polecam!Przede mną pozostał ostatni tom trylogii Władca Pierścieni - Powrót Króla.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...