piątek, 26 lipca 2013

"Oko za oko, aż wszyscy oślepną" - Gandhi

Cykl: Pretty Little Liars (#2 w serii)
Autor: Sara Shepard
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011
ISBN: 83-85505-94-6
Moja ocena: 4.5/6
**************
Druga część Pretty Little Liars
NIE CIESZ SIĘ ZA WCZEŚNIE. TO JESZCZE NIE KONIEC.
A.
Śledztwo w sprawie zniknięcia Alison przybiera nieoczekiwany obrót. Do Rosewood powraca Toby, który jest jak czarny kot – zawsze zwiastuje kłopoty. Aria, Emily, Spencer i Hanna tracą grunt pod nogami.
Dziewczyny muszą połączyć siły, ale czy potrafią sobie zaufać?

*******************
 "Bez skazy" to kolejna część historii czterech przyjaciółek: Arii, Emily, Hanny i Spencer. Tuż po pogrzebie ich najlepszej przyjaciółki, Alison, cała grupka otrzymuje SMS, autorstwa tajemniczego A. Nie wiemy o nim wiele, po za tym, że zna wszystkie sekrety dziewczyn i jest gotów je wyjawić, aby zrujnować im życia. Czy kłamczuchy, w porę zorientują się kto ukrywa się pod tym podpisem? Czy już zawsze będą się musiały obawiać, że ich tajemnice wyjdą na jaw? No i przede wszystkim, jak ten ktoś dowiedział się o sprawie Jenny?Przyznam szczerze, że gdy tylko zaczynam czytać "Pretty Little Liars" pojawia się od razu ten sam problem. Fakt, że można było oglądać serial, jeszcze zanim w Polsce zaczęto tłumaczyć poszczególne części sprawia, że niestety nie było żadnego momentu, w którym byłabym zaskoczona. Samo zakończenie nieco zbiło mnie z tropu, ale może zwyczajnie dlatego, że nie pamiętałam tak szczegółowo serialu.

"Bez skazy" na pewno oceniłabym wyżej, gdybym nie widziała ekranizacji. Bardzo ważne jest odpowiednie wyobrażenie postaci, jednak ja widzę już tylko aktorów odgrywających poszczególne role. Jeśli ktoś nie widział jeszcze serialu, to apeluję, aby najpierw sięgnął po książkę.

A jak wygląda "Pretty Little Liars" od strony czysto literackiej? Powiem tyle, że Sara Shepard pisze bardzo prostym językiem, przez co książkę czyta się niesamowicie szybko. Wystarczył jeden wieczór, abym pochłonęła ją w całości. Wszelkie przemyślenia głównych bohaterów są niezwykłe zwięzłe, a fakt, że autorka opisuje ich wydarzenia z różnych perspektyw sprawia, że mamy okazję uczestniczyć w czterech różnych historiach, wyściełanych  problemami. Każda z nich radzi sobie inaczej, a my dowiadujemy się, jak moglibyśmy postąpić w danych sytuacjach, jeśli miałyby miejsce w naszym życiu.

Spodobał mi się także cytat, który autorka umieściła jeszcze na wstępie. Słowa Gandhiego będące tytułem tej recenzji są bardzo życiowe i doskonale opisują "Bez skazy". Już na początku książki mamy okazję i temat do przemyśleń.

Dlaczego warto sięgnąć po "Pretty Little Liars"? Ponieważ, ciężko znaleźć serię książek dla młodzieży, która trzyma w napięciu, okryta jest nutką tajemnicy, a ponadto odniosła sukces na całym świecie, bo pokochały ją miliony. Co zasługuje na największy podziw, to to, że nie znajdziemy w niej ani grama fantastyki. Jest to historia, która może przydarzyć się każdemu, horror, jaki sami możemy przejść w naszym życiu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...