poniedziałek, 2 listopada 2015

Illea oczami fana - krótki przewodnik po świecie Kiery Cass

Cykl: Selekcja (#0,5 i #2,5 - uzupełnienia cyklu)
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7686-296-5
Liczba stron: 224
Cena: 32,90 zł
Moja ocena: 4/6
___________________


Książę pokazuje wydarzenia sprzed eliminacji i pozwala czytelnikowi śledzić młodego władcę od pierwszego dnia ich rozpoczęcia. W drugiej z opowieści przekonamy się, jak płynęło życie Aspena w pałacowych komnatach- i ujrzymy prawdę o świecie gwardzistów, której nigdy nie pozna America...
__________________________

Uzupełnienia często mają to do siebie, że czytelnikom wydają się zbędne. Tylko prawdziwi fani potrafią dostrzec pozytywy tego rodzaju książek, gdyż dają im one możliwość do głębszego poznania historii ulubionych bohaterów lub procesu tworzenia powieści. Postanowiłam więc spojrzeć na Księcia i gwardzistę oczami fana.

Zasadniczo książka składa się z trzech części. Na początek Kiera Cass pozwala nam bliżej poznać Maxona. Opowiadanie na jego temat pokazuje przed jakimi wyborami musiał stanąć przed rozpoczęciem Selekcji. Poznajemy też jego punkt widzenia i emocje, które mu towarzyszyły przy pierwszym spotkaniu z Ameriką. Drugą częścią jest opowiadanie o Aspenie, którego akcja jest równoległa do Elity. Autorka przybliża nam życie gwardzisty i zwraca uwagę na niebezpieczeństwo tego zajęcia. Ostatnia część to zbiór wszelkich informacji jakie każdy fan znać powinien. Znajdziecie tu pełną listę kandydatek, listę utworów muzycznych oraz drzewa genealogiczne najważniejszych bohaterów. Nie mogło również zabraknąć wywiadu z Kierą Cass i dokładnego opisania zasad panujących w Illei.


Po raz pierwszy spotkałam się z uzupełnieniem, które nawet ma sens i zamysł inny niż czysty zarobek. O ile same opowiadania, są raczej klasycznym znakiem rozpoznawczym niemal każdego uzupełnienia, o tyle część trzecia, jest jak najbardziej pożądana w takich książkach. Niestety nie zawsze mamy okazję zapoznawać się z takimi szczegółami, jakie tu udostępniła nam Kiera Cass. Przypominam sobie zaledwie kilka autorek, m.in. Rachel Caine, które dodawały przy końcu książki oficjalną playlistę. Gdzieniegdzie też zdarzało mi się widywać wywiady, a raczej szybkie pytania i równie szybkie i lakoniczne odpowiedzi autorów. Cass nigdzie się nie śpieszy, na każde pytanie odpowiada wyczerpująco i z radością ujawnia czytelnikom szczegóły powstawania serii Selekcja.

Nie to jest jednak najważniejsze w tym uzupełnieniu. Drzewa genealogiczne, historie rodu, opisy prawa panującego w wykreowanym przez Cass świecie - to są elementy, które najbardziej przykuwają uwagę fana. Patrząc z perspektywy czasu na Rywalki i Elitę dodatkowo można lepiej zrozumieć niektóre z przedstawionych w nich wydarzeń. Poznajemy większą ilość szczegółów, a także inne punkty widzenia. Mam tu na myśli również opowiadania o Maxonie i Aspenie. To wręcz zaskakujące jak wiele można się dowiedzieć z tak krótkich historii i jak bardzo mogą one wpłynąć na nasze postrzeganie wcześniej poznanych wydarzeń.


Jeśli jesteście fanami serii Selekcja i zapoznaliście się już z pierwszymi dwoma tomami serii (to ważne, bo pojawiają się spoilery) to koniecznie musicie zapoznać się z uzupełnieniem. Jest to doskonała okazja to głębszego zapoznania się i zrozumienia zasad panujących w Illei. Polecam!


Kolejne uzupełnienie ;)
Dwa opowiadania, osadzone w urzekającym świecie Rywalek, niezwykle popularnej powieści Kiery Cass, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Times”, są teraz po pierwszy dostępne w druku! Królowa i Faworytka ukazują nieznane wydarzenia z życia dwóch ulubionych przez czytelniczki bohaterek Rywalek. Zanim zaczęła się opowieść o Americe Singer, inna dziewczyna przyjechała do pałacu, by rywalizować o rękę innego księcia. W Królowej możemy śledzić losy przyszłej matki księcia Maxona, Amberly, podczas Eliminacji, dzięki którym została ukochaną przez wszystkich królową. Marlee Tames przybyła do pałacu, by zdobyć serce księcia Maxona – ale jej własne serce miało inne plany. Faworytka pokazuje sceny ze wspólnego życia Marlee i Cartera, od pamiętnej nocy, gdy ich sekret wyszedł na jaw, aż po wydarzenia z finału Jedynej.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...