środa, 21 października 2015

#1 - Wendigo

źr. http://pl.magia-i-mity.wikia.com/wiki/Wendigo
Na początek warto przedstawić postać, która pojawia się w filmach i powieściach coraz częściej. Osobiście jedna z moich ulubionych - Wendigo.

Miejsce zamieszkania:

Wedle wierzeń ulubionym miejscem pojawiania się Wendigo są lasy Quebecu w Kanadzie i północnej części Stanów Zjednoczonych. Indianie jednak wskazują Kenorę (Kanada) jako Światową Stolicę Wendigo. Podczas hibernacji można je spotkać w opuszczonych kopalniach i jaskiniach.

Wygląd:

Jego ciało przynajmniej częściowo składa się z lodu. Niektórzy uważają go za stworzenie podobne człowiekowi, inni za ducha. Najokazalsi przedstawiciele mają nawet 4 metry wzrostu. Jest wyjątkowo szczupły, wszystkie kości są bardzo dobrze widoczne przez skórę. Uzbrojony w pazury i kły. W zależności od wierzeń, pokryty jest albo szarą skórą albo gęstą sierścią.


Zainteresowania:

Ulubionym zajęciem Wendigo jest polowanie na ludzi. Potrafi sprawić, że człowiek przemieni się w przedstawiciela jego gatunku. Do jego ulubionych dań należy ludzkie serce, najlepiej to świeżo wyrwane ofierze z piersi. Sam posiada serce z lodu. Wendigo uwielbiają robić zapasy, więc często porywają swoje ofiary.
źr. http://www.teamtsd.com/2014/07/14/teen-wolf-so-whats-a-wendigo/

Kim jest? Kim był?

Wedle indiańskich wierzeń w Wendigo mógł zamienić się każdy człowiek. Musiał być to jednak człowiek odrzucony i samotny. W trakcie przemiany jego serce zamieniało się w lód, stąd też właśnie serce stało się ulubionym pokarmem tego stworzenia. Za dnia przybiera ludzką formę, a nocą przystępuje do ataku. Jego ofiarami są tylko osoby, które coś z nim łączy. Może to być grupa krwi, kolor oczu czy też płeć. W zasadzie wszystko, co tylko Wendigo sobie wybierze.

Inny mit mówi o tym, że grupa myśliwych, którzy zostali kanibalami, zamienili się w pierwsze Wendiga, a z dnia na dzień ich apetyt na ludzkie mięso stale rósł. Wierzono, że spożywanie ludzkiego mięsa daje niezwykłe umiejętności - jak nieśmiertelność i szybkość.

Ochrona i walka

Wendigo boi się tylko ognia. Gdy rozmrozi się jego serce - umiera. Indianie z Quebecu wierzyli też w moc specjalnego "trzęsącego się namiotu". Podstępem sprowadzano tam Wendigo, by następnie móc pozbawić go mocy i zabić.

Wendigo nigdy nie zaatakują osoby, która nosi przy sobie symbol anasazi (kształtem podobny do słońca).
źr. http://community.ew.com/2014/09/16/supernatural-wendigo-watch-2005/

Wystąpienia publiczne:

Wendigo coraz częściej pojawiają się w filmach, serialach i książkach. Znajdziecie je przede wszystkim w Nie z tego świata, Grimm Teen Wolf, w powieściach Grahama Mastertona i Cmętarzu zwieżąt Stephena Kinga. Doszły mnie słuchy, że są nawet obecne w My Little Pony.

Więcej na ten temat:
1) http://www.supernatural.com.pl/beasts/18.html
2) http://lo.tarnobrzeg.pl/lesser/artykuly/nie-wchodz-do-lasu-wendigo
3) http://www.paranormalne.pl/tutorials/article/628-wendigo/
4) http://www.teamtsd.com/2014/07/14/teen-wolf-so-whats-a-wendigo/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...