sobota, 31 października 2015

Samhain

źr. http://www.huffingtonpost.com/2014/10/27/samhain-2014_n_6004782.html
Postanowiłam przenieść ten post ze środy na sobotę. W końcu mamy dziś Halloween, więc okazja jest niepowtarzalna ;)
Przejdźmy więc do rzeczy...

Czym jest Samhain?

Pierwotnie Samhain było celtyckim świętem końca lata. Współcześnie umownie wyznacza się datę 31.10 - 1.11. To właśnie z pogańskiego Samhain wywodzi się dzisiejsze Halloween.

Wierzono, że tej nocy granica między światem żywych i umarłych jest najcieńsza. To właśnie wtedy zmarli powracają na ziemię, a ich wpływ na świat materialny jest największy. Celtowie wierzyli, że są to duchy osób, które zmarły w ostatnim roku bądź jeszcze się nie narodziły, które szukały osoby, by w jej ciele zamieszkać na następny rok. 


Aby uchronić się przed duchami, Celtowie ubierali się w najgorsze ubrania, gasili ogniska i robili wszystko, co w ich mocy, aby ukazać swój dom jako najmniej atrakcyjny. Przed domem natomiast zostawiali jedzenie, którym miały karmić się przybyłe duchy. Stąd też wzięło się popularne w dzisiejszych czasach wystawianie dyni przed domem - jako symbol współczesnego Halloween. 

źr. http://www.hdhalloweenimages.com/2015/halloween-cupcakes.html

Halloween / Samhain

Kolorem sabatu Samhain jest pomarańczowy. W przeciwieństwie do celtyckich praktyk gaszenia ognia, aby sprawić, że duchy uznają dom za opuszczony i niegościnny, bardziej współczesne - Halloween  jest przede wszystkim świętem ognia. Jasne światło przynosi pomyślność, więc tej nocy pali się dużo świec. Halloween jest wesołe, radosne i pełne optymizmu. 


źr. http://www.funkydiva.pl/Kulinaria-detail/owocowe-halloween/

Magia i Zaświaty

Samhain to czas gdy magia jest najsilniejsza. Czary rzucane w tym czasie dotyczą najczęściej miłości, bezpieczeństwa i rodziny. Niezwykle niebezpieczne jest wywoływanie duchów. Grozi to bowiem nawet opętaniem. 

Oczywiście nie mogłam się oprzeć i znalazłam przykładowy rytuał bezpieczeństwa, zwany Ognistą barierą:
"Weź pomarańczową świecę i powoli obejdź z nią swoje mieszkanie, dom lub całe gospodarstwo. Wyobrażaj sobie, jak od świecy rozciąga się linia ognia, który tworzy płonącą barierę przeciwko złym energiom. Nie przenikną jej źli ludzie, choroby i astralne pasożyty. W domu, w celu oczyszczenia aury, zapal kadzidła o zapachu sosnowym lub miętowym."

Kultura

Samhain albo jego różniąca się nieco wersja - Halloween, to tematy dość popularne w naszej kulturze. Właściwie ciężko doszukać się historii, w której pojawiają się czarownice, a w którymś momencie nie pojawia się ten motyw. Pamiętniki Wampirów, Tajemny krąg, Wrota zaświatów czy też seria horrorów Halloween to zaledwie kilka przykładów z całego morza książek, filmów i seriali.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:
1) http://magia.onet.pl/artykuly/swieta-i-obrzedy,610/sabat-samhain,64188.html
2) http://mariabucardi.pl.tl/Samhain-Halloween.htm
3) http://www.astromagia.pl/zodiak/zodiak-majow/125-felietony-wojciecha-jozwiaka/2947-samhain-jesienny-sabat
4) http://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/korzenie-halloween/
5) http://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween

Myślę, że warto tu dodać, że nie chcę obrazić niczyich uczuć religijnych. Sama nie przeprowadzam żadnych rytuałów, a każdy post związany z tematem paranormalnym i magicznym związany jest wyłącznie moją chęcią poznania dawnych wierzeń.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...