środa, 14 października 2015

Magia księżyca w XXI wieku

Magiczne właściwości księżyca są niezwykle często używanym motywem zarówno w literaturze, jak i kinie. Ludzi coraz częściej fascynują fazy księżyca - do tego stopnia, że są w stanie przyporządkować im całe swoje życie. Na rynku można znaleźć biodynamiczne produkty, jak np. "księżycowa" woda oraz mnóstwo poradników, które pomogą nam dopasować swoje życie do poszczególnych faz księżyca. Wiele osób wierzy w jego uzdrawiające właściwości. A jak wyglądało to kiedyś?

Bóstwa księżyca

Celtycka Arduinna, sumeryjski Nanna, czy aztecki Metztli - to jedne z wielu bóstw księżyca. Grecka Selene wedle mitologii za radą Nyks (boginii nocy) postanowiła zaszczycić świat swoim srebrnym blaskiem. Podobnie rzecz miała się z rzymską Luną. Egipski Thot, był uznawany nie tylko za boga księżyca, ale i patrona mądrości, któremu przypisywano wynalezienie kalendarza i hieroglifów. Słowianie natomiast posługiwali się postacią wynędzniałego mężczyzny - Chorsa.

Kult dawniej i dziś

Wydawałoby się, że kult księżyca dotyczył tylko naszych dalekich przodków. Okazuje się jednak, że towarzyszy nam on do dziś. W księgarniach można doszukać się mnóstwa poradników. W sieci natomiast strony poświęcone tej tematyce prześcigają się w zarzucaniu odbiorcy nowymi ciekawostkami. Od dawna wierzono, że księżyc ma magiczne właściwości, które szczególnie odczuwają na sobie lunatycy. Wedle greckiej i rzymskiej mitologii brak spokojnego snu jest efektem miłości do bogini księżyca - odpowiednio Seleny bądź Luny.


Patrząc z ezoterycznej strony tego zjawiska, jednymi z ciekawszych propozycji są gotowe zaklęcia i porady.. Stąd też możemy się dowiedzieć, że w okresie nowiu nie powinnyśmy praktykować magii, a jeśli chcemy pozbyć się kłopotów czy choroby musimy rzucać zaklęcie gdy księżyc maleje. 

Chcecie sprawić, by ktoś się w was zakochał bez pamięci? Miłosne zaklęcia rzucane przy pełni księżyca były częstym zjawiskiem na przestrzeni wieków. Jak się okazuje obecnie też możemy znaleźć wiele zaklęć (nie tylko tych miłosnych) i gotowe przepisy na ich rzucenie. Postanowiłam więc zacytować Wam jedno z nich:

„Istnieje tylko jedna Siła, która jest doskonałą Miłością,
a ja (tu powiedz swoje imię) jestem Jej przejawem tu, na Ziemi.
Dla dobra wszystkich,
przez pełni Księżyca blask i migotanie,
przyciągam do swego życia mężczyznę/kobietę,
z którym/ z którą tworzymy szczęśliwy, pełen miłości
i wzajemnego zrozumienia związek.
Zgodnie z wolną wolą wszystkich –
Niechaj tak się stanie”.

Kult księżyca wiąże się oczywiście nie tylko z magią białą, ale także czarną.

https://loneghostwolf.wordpress.com/tag/poetry-luna-moon/


Literatura i kino

Śledząc fantastyczne seriale, oglądając horrory czy czytając książki nie sposób nie spotkać się z motywem księżyca i magii, którą wywołuje. Pojawiają się przede wszystkim dwie fantastyczne postacie, które są bezpośrednio związane z tym zjawiskiem: czarownice i wilkołaki. To, oprócz wampirów, najczęściej pojawiające się w kulturze fantastyczne stworzenia. Ciekawe ich przedstawienia znajdziecie m.in. w powieściach: L.J.Smith Tajemny krąg, Deborah Harkness Księga wszystkich dusz, Bree Despain Dziedzictwo mroku, Rachel Hawthorne Strażnicy nocy i serialach: Teen Wolf, Pamiętniki Wampirów, Czarownice z East Endu i Sabrinie nastoletniej czarownicy. Filmowe propozycje są równie ciekawe, warto zapoznać się m.in. z Wilkołakiem (2010) i Czarownicą (2005).

Więcej na ten temat:
1) http://strefatajemnic.onet.pl/magiczna-moc-ksiezyca/46m9j
2) http://www.astronomia24h.czo.pl/topics57/68.htm
3) http://archeos.pl
4) http://magia.portal-duchowy.pl/magiak.html
5) http://www.blog.czarymary.pl/2013/02/25/zaklecie-milosne-przy-pelni-ksiezyca/

W następną środę zapoznam Was z pierwszą postacią bestiariusza.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...