czwartek, 10 września 2015

Niezbadane są ścieżki umysłu

Tytuł: Pułapki Umysłu
Czas trwania odcinka: 42 min
Reżyseria: Alan Poul, Kenneth Biller
Scenariusz: Kenneth Biller, Mike Sussman
Gatunek: Dramat, Kryminał
Produkcja: USA
Obsada: Eric McCormack, Rachael Leigh Cook, Kelly Rowan, Arjay Smith, Scott Wolf
Moja ocena: 8/10 
______________________
Uwielbiam seriale, których fabuła opiera się na śledztwie. Kryminały już dawno przypadły mi do gustu, dlatego teraz postanowiłam zapoznać się z Pułapkami Umysłu. Fabuła tego serialu różni się znacznie od innych podobnych tworów. Przede wszystkim główny bohater - Daniel Pierce (Eric McCormack) - nie jest policjantem ani agentem. Na co dzień pracuje na uniwersytecie jako jeden z najbardziej poważanych profesorów neurobiologii. W wolnych chwilach doktor Pierce jest konsultantem FBI. Jego ogromna wiedza dotycząca ludzkiej psychiki pomaga mu rozwiązać nawet najbardziej zawiłe sprawy, mimo, iż jego tezy bardzo często wydają się być wręcz absurdalne. Jego była uczennica, a obecnie agentka FBI, Kate Moretti (Rachael Leigh Cook) doskonale zna profesora i wierzy, że jego opinie są zawsze podyktowane dobrem osób cierpiących na najrozmaitsze problemy neurologiczne. 

źr.http://www.filmweb.pl/serial/Pułapki+umysłu-2012-608225 

Oprócz tradycyjnego wątku kryminalnego Pułapki Umysłu nie tyle zainteresowały mnie neurobiologiczne wstawki, ale sama postać głównego bohatera. Doktor Pierce cierpi bowiem na schizofrenię. Jego choroba przeszkadza mu w znacznym stopniu w codziennym funkcjonowaniu. Jako widzowie, mamy okazję zapoznać się z tym jak, przynajmniej w przybliżeniu, wygląda życie takiej osoby. Na dodatkową uwagę zasługuje wprowadzenie bohaterów drugoplanowych, widzialnych tylko dla doktora Pierce'a. Podobnie jak schizofrenicy, sami także możemy doświadczyć zamazania linii pomiędzy rzeczywistością, a wyobraźnią. Podczas oglądania wszystkich trzech sezonów serialu, wielokrotnie sama zastanawiałam się, co dzieje się tylko w głowie doktora Pierce'a, a co należy do realnych wydarzeń.


źr. http://www.filmweb.pl/serial/Pułapki+umysłu-2012-608225

Najbardziej stałą wizją Daniela Pierce'a jest Natalie Vincent (Kelly Rowan). Jest ona pewnego rodzaju odbiciem rzeczywistej osoby. Daniel był zauroczony Natalie, jednak nigdy nie zebrał się na odwagę, aby z nią porozmawiać. Teraz kobieta pojawia się w jego życiu niemal codziennie - jako jedna z wizji. Natalie nie tylko wspiera go w codzienności, ale także pomaga w rozwiązywaniu spraw dla FBI i analizowaniu uczuć Pierce'a. 


źr. http://www.filmweb.pl/serial/Pułapki+umysłu-2012-608225

Gdybym mogła użyć tylko jednego słowa do opisania Pułapek umysłu powiedziałabym o nieprzewidywalności. Wszelkie, nawet z pozoru schematyczne wydarzenie, pod wpływem głównego bohatera i jego przypadłości staje się zupełnie oryginalne, niesamowite i interesujące. Tutaj nie ma miejsca na nudę. Każdy odcinek dostarcza równie wielu emocji, co poprzedni. Nietrudno więc sobie wyobrazić mojej reakcji, na wieść o anulowaniu serialu po trzech sezonach. Z jednej strony zakończenie, było po prostu idealne, z drugiej wiem, że z ciekawością śledziłabym dalsze losy głównych bohaterów.


źr. http://www.filmweb.pl/serial/Pułapki+umysłu-2012-608225
Nie jesteśmy tolerancyjni. Jeśli myślimy inaczej, to albo żyjemy złudzeniami, albo tylko staramy się, żeby było inaczej. Uczymy się tolerancji. Pułapki umysłu to kolejny przykład na serial z przesłaniem innym niż rozrywka. Poznajemy nie tylko życie ze schizofrenią, ale także z innymi chorobami na tle neurologicznym. Możemy zaobserwować najróżniejsze reakcje osób trzecich - od pozytywnych, po skrajnie negatywne. Być może na co dzień nie jesteśmy świadkami takich zachowań, dlatego tym bardziej warto się zainteresować reakcjami innych ludzi i zastanowić się nad tym jak wyglądałyby nasze. 

Pułapki umysłu to jeden z moich ulubionych seriali. Doskonale spędziłam przy nim czas, nie żałuję ani chwili spędzonej na prowadzeniu śledztw razem z Kate Moretti i Danielem Piercem. Myślę, że każdy fan zarówno kryminalnej, jak i medycznej tematyki, znajdzie w nim coś dla siebie. Polecam!Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...