poniedziałek, 21 września 2015

Masz w sobie siłę, by zmienić świat

Cykl: Selekcja (#2 w serii)
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014
ISBN: 9788376862453
Liczba stron: 328
Cena: 37,90 zł
Moja ocena: 5/6 
_______________
Trzydzieści pięć dziewcząt przybyło do pałacu, by uczestniczyć w Eliminacjach. Dwadzieścia dziewięć dziewcząt zostało wysłanych do domu.Tylko jedna dziewczyna zostanie małżonką Księcia Maxon i księżniczką Illei. America wciąż nie jest pewna, do kogo należy jej serce.
Kiedy jest z Maxonem, czuje się wspaniale i nie umie sobie wyobrazić życia z kimś innym. Lecz kiedy tylko widzi Aspena, wracają do niej wspomnienia, które dzielili i plany, które robili. Teraz z grupą ograniczoną do Elity, wszystkie dziewczyny są jeszcze bardziej zdeterminowane, by wygrać Maxona - America ucieka czas, musi podjąć decyzję jak najszybciej.
____________________
Bycie królową niesie ze sobą mnóstwo odpowiedzialności. Do najważniejszych zadań należy ochrona, zaufanie i szacunek poddanych. Nie każdy się do tego nadaje, nie każdy może zostać zaakceptowany przez społeczeństwo, aby wprowadzać konieczne zmiany, mające na celu jego dobro. Czasem po prostu trzeba się wycofać i pozwolić innym robić to, co samemu nie jest się w stanie osiągnąć. 


Tego rodzaju myślenie dominuje u Ameriki, na tym etapie Selekcji. Zostało już tylko sześć kandydatek na żonę dla księcia Maxona. Jedna z nich może skraść jego serce, a w konsekwencji przejąć władzę w Illei. Amerika nie jest pewna, czy byłaby w stanie sprostać temu zadaniu. Nie czuje się wystarczająco pewna siebie, a jednocześnie zaczyna zauważać wielkie niedociągnięcia w obecnym systemie. Jak ktoś, kto nienawidzi takiego stanu rzeczy, mógłby grzecznie przytakiwać i przyczyniać się do cierpienia kilku grup dla szczęścia innych? Może lepiej wycofać się póki jeszcze nie jest za późno? Może warto być z Aspenem? 

Elita Kiery Cass jest dużo bardziej schematyczna niż poprzedni tom cyklu. Niektóre wydarzenia pojawiają się kilka razy, w niedużych odstępach czasu. Nie dajcie się jednak zwieść, nie oznacza to wcale, że książka jest przewidywalna. Wręcz przeciwnie, autorka skutecznie zaczyna rozbudowywać niektóre wątki, sprawiając, że akcja staje się bardziej dramatyczna i bogata w emocje. Sielankowy nastrój zaczyna przemieniać się w groźny i niepokojący. Tutaj nie są już najważniejsze wybory nowej żony, ale polityka krajowa i zagraniczna.

Pisząc o Elicie nie mogłabym zapomnieć o wątku miłosnym. Skala skomplikowania uczuć pomiędzy Maxonem-Ameriką-Aspenem, jest tak ogromna, że czytelnikom miejscami dość ciężko zrozumieć poszczególne zachowania bohaterów. Niekiedy odnosiłam wrażenie, że nawet same postaci nie mają pojęcia dlaczego robią coś tak, a nie inaczej. Ciężko im zrozumieć swoje uczucia, a jeszcze gorzej idzie im poznanie myśli i emocji drugiej osoby. To spektakl niekończących się niedomówień i nieporozumień. 

Na szczególną uwagę zasługuje morał płynący z tej części serii. Nie mogę wam wprawdzie zdradzić czego dotyczy, gdyż niewątpliwie musiałabym posłużyć się spojlerem. Niemniej jednak warto sięgnąć po tę powieść właśnie ze względu na tą cudowną naukę i doskonałą poradę na życie. Elita jest świetnym motywatorem. To książka, która potrafi zmienić nasz punk widzenia świata, sprawić, że w bardziej optymistyczny sposób możemy patrzeć w przyszłość. Zmienia też nasz sposób postrzegania samych siebie, uczy, że bardzo wiele zależy od naszego podejścia i tego, dlaczego dążymy do jakiegoś celu.

Na zakończenie powiem, że jestem mile zaskoczona i z niecierpliwością czekam na ekranizację Rywalek - pierwszej części cyklu. Fakt, że niedawno zostały sprzedane prawa do filmu pokazuje tylko, że w tej historii tkwi potencjał, a sama opowieść jest warta poznania. Jeśli jeszcze nie rozpoczęliście przygody z powieściami Kiery Cass, to uważam, że jest to najwyższy czas na nadrobienie zaległości. Polecam!

Przede mną trzeci tom z cyklu Selekcja - Jedyna.

America jest jedną z czterech dziewcząt, które utrzymały się w ścisłej czołówce Eliminacji. Ukochana przez zwykłych ludzi, znienawidzona przez obecnego króla, dziewczyna wciąż nie jest pewna swych uczuć. A jednak nadchodzi moment ostatecznego wyboru, tym trudniejszego, że cały los Illei może spoczywać właśnie w rękach Ami.
Czy dziewczyna powróci do swej dawnej miłości, czy zdecyduje się zostać królową i podjąć walkę o lepszy świat dla siebie i wszystkich mieszkańców Illei?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...