poniedziałek, 10 listopada 2014

Nowoczesna miłość

Tytuł: Friends with benefits
Gatunek: Komedia romantyczna
Produkcja: USA
Premiera: 23 września 2011 (Polska), 22 lipca 2011 (świat)
Reżyseria: Will Gluck
Scenariusz: Will Gluck, Keith Merryman, David A. Newman
Czas trwania: 1 godz. 49 min
Obsada: Justin Timberlake, Mila Kunis, Woody Harrelson, Patricia Clarkson, Jenna Elfman
Ocena: 7/10 
___________________________________
Czy pomiędzy kobietą i mężczyzną możliwy jest czysty, pozbawiony emocji układ? Czy do takiej relacji można podejść bez absolutnie żadnych uczuć? Wydawałoby się, że przyjaźń damsko-męska z dodatkowymi korzyściami w postaci niezobowiązującego seksu jest czymś idealnym. Żadnych zobowiązań czy niezręczności, tylko czysta przyjemność, bo przecież lepiej robić to z przyjacielem, niż obcą osobą…

Na taki zwariowany pomysł wpadli bohaterowie filmu To tylko seks. Dylan (Justin Timberlake) pracuje jako dyrektor artystyczny w Los Angeles. Jego życie miłosne to pasmo nieszczęść i niepowodzeń. Postanawia  tymczasowo nie angażować się w nowe związki, tylko skupić się na przyjemnościach. Za namową łowczyni głów, Jamie (Mila Kunis), przeprowadza się do Nowego Jorku, aby pracować dla miejscowej firmy. Tam odkrywa, że zarówno jego życie  jak i życie Jamie jest podobne – oboje nie potrafią znaleźć kogoś odpowiedniego dla siebie. Wkrótce zostają przyjaciółmi, którzy zmęczeni bezowocnymi poszukiwaniami miłości, postanawiają  przestać. Uważają, iż jest ona produktem hollywoodzkich wytwórni filmowych. Zostają więc przyjaciółmi z seksualnymi korzyściami. 


Współczesność wymaga nowych rozwiązań w dziedzinie, jaką jest kinematografia. W dzisiejszych czasach coraz mniej pracuje się na starych, dobrych schematach. Zastępuje się je nowymi, zaskakującymi innowacjami. Podobnie jest i w tym przypadku. To tylko seks opiera się na modnym w dzisiejszych czasach hedonistycznym podejściu do zabawy i przyjemności. Zmieniliśmy się w tej kwestii, podobne zmiany musiały więc przejść filmy, tak aby ich czasem szokujące wersje, były bliższe naszej rzeczywistości. 


Nie oznacza to jednak, że zabrakło tutaj kilku starej szkoły. Szczególnie druga część filmu pokazuje, że  mimo wszystko pojawiają się dobrze znane nam elementy i zachowania. Kiedy emocje biorą górę, pojawiają się kłótnie, które zakończyć może tylko klasyczne powiedzenie: „I żyli długo i szczęśliwie”. W przypadku filmu Willa Glucka nie jest to mimo wszystko, aż tak oczywiste. Akcję mocno komplikuje aspekt seksualny, który do tej pory nie pojawiał się w tym gatunku tak często i nigdy dotąd nie był tak uwydatniany. To tylko seks miał swoją premierę w 2011 roku, był jednym z pierwszych w których tak skutecznie przedstawiono wątek oparty na seksie w związku.

Dodatkowym walorem filmu jest wykorzystanie potencjału i wokalnego talentu Justina Timberlake’a. Jesteśmy obserwatorami głębokiej więzi jaką jest przyjaźń, a co za tym idzie mamy wgląd do wszelkich wygłupów i popisów głównych bohaterów. Bardzo często Dylan wręcz wyśpiewuje światu jak bardzo jest szczęśliwy i radosny w danym momencie. Jamie natomiast świetnie wzbogaca swoje wypowiedzi w odpowiednio dobrane żarciki, które wywołują uśmiech na twarzy widza. Innymi słowy jest to jeden z tych tworów, jakie są wręcz stworzone do poprawiania humoru, zwłaszcza w deszczowe, smutne i melancholijne wieczory. Gwarantuję, że będziecie się dobrze bawić przy oglądaniu miłosnych perypetii Dylana  i Jamie. Inne wątki także wzbudzają radość widza. Nie sposób się nie uśmiechnąć, gdy obserwujemy wyluzowane zachowanie nowego szefa Dylana, Tommy’ego (Woody Harrelson) – zdeklarowanego geja. 

Główni bohaterowie nie przepadają za hollywoodzkimi komediami romantycznymi, 
szczególnie mocno wyśmiewają fatalne dobieranie muzyki do sytuacji w łzawych romansidłach. Jak więc możecie się już domyślać, soundtrack z filmu  To tylko seks  jest nie tylko imponujący, ale i zupełnie odmienny od klasycznie dobieranych utworów. Usłyszymy m.in. Foster the People i Petera Conwaya.

Podsumowując,  To tylko seks to idealna opcja na długie, nudne wieczory. Poprawa humoru gwarantowana. Polecam!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...