Na podstawie: Akademia Wampirów - Richelle Mead
Czas trwania: 1 godz. 44 min.
Gatunek: Fantasy, Komedia, Akcja
Reżyseria: Mark Waters
Scenariusz: Daniel Waters
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Moja ocena: 4/10
________________
Kim jest przyjaciel? Otóż mówi się, że to osoba, która zawsze jest przy tobie, gdy jej potrzebujesz. Zrobi dla ciebie wszystko: nigdy nie zawiedzie, nigdy nie opuści. Mogłoby się wydawać, że każdy z nas zna tę definicję przyjaźni, jednakże czasem idea oddania i pomocy drugiej osobie jest dużo bardziej skomplikowana i wymagająca. Czy bylibyście w stanie oddać życie za swego przyjaciela? Potrafilibyście poświęcić własne dobro i szczęście dla drugiej osoby?
A może nigdy nie sądziliście, że taka lojalność jest możliwa? Bracia Mark i Daniel Waters postanowili pokazać nam taką sytuację na dużym ekranie.
W lutym bieżącego roku w kinach pojawiła się ekranizacja bestsellerowego cyklu Akademia Wampirów. Autorka niesamowitej Melancholii sukuba, Richelle Mead, przenosi nas w świat krwiopijców XXI w. Stworzona przez nią historia odbiega od starych schematów. W opowieści występują trzy rodzaje wampirów: Moroje, czyli słabi krwiopijcy potrafiący władać różnymi żywiołami, wymagający jednak ochrony dampirów, które z kolei są pół ludźmi szkolącymi się na strażników moroji. Chronią je przed strzygami, trzecim rodzajem istot nocy, postaciami najbardziej przypominającymi bohaterów horrorów, które tak dobrze znamy z literatury i kinematografii.


Błędy kolegów po fachu stara się przysłonić odtwórczyni jednej z głównych ról, Zoey Deutch, idealnie ukazując wszystkie najważniejsze cechy charakteru swej postaci. Błyskotliwe uwagi, cięty język i buntownicza natura Rose sprawiły, że Akademia Wampirów została nominowana do Teen Choice Awards w kategorii ulubionej komedii i ulubionej aktorki komediowej.
Na uznanie zasługuje także dbałość twórców o dopracowanie szczegółów. Stąd też charakteryzacje poszczególnych postaci idealnie oddają ich usposobienie, muzyka pasuje do sytuacji, a efekty robią wrażenie. Zarówno elementy magiczne, jak i postaci strzyg i psycho-ogarów wydają się być częścią rzeczywistości; są przedstawione w sposób naturalny i stonowany.
Zarówno plusem, jak i minusem ekranizacji są sceny walki, elementy romansu i wizja normalnego szkolnego świata. Co jest potrzebne, żeby film się sprzedał? Dynamiczne sceny akcji, nagie torsy mężczyzn oraz ploteczki i intrygi. Zdecydowanie za bardzo skupiono się na podkreśleniu tych elementów, pozbawiając tym samym ekranizację oryginalności i wyjątkowości. Stworzono kolejny produkt, którego celem jest pozyskanie jak największych zysków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz