czwartek, 9 czerwca 2011

Zakazana miłość czy najlepsza przyjaciółka ??

Autor: Richelle Mead
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 336
Format: 13.5 x 20.4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788310117366
Data wydania: luty 2010
Moja ocena: 5,5/6
******************************************
Bestseller "New York Timesa"!
Tylko najlepszy przyjaciel może ocalić ci życie. Zwłaszcza jeśli twój wróg jest nieśmiertelny... Akademia wampirów to cykl powieściowy, który pokochały już miliony czytelników. Często jest porównywany ze Zmierzchem Stephanie Meyer. Jego bohaterki, przyjaciółki Lissę Dragomir i Rose Hathaway, łączy bardzo szczególna więź. Rose jest wampirem, w jej żyłach płynie krew wampirów i ludzi. Tymczasem księżniczka Lissa należy do elity Morojów - śmiertelnych wampirów, którym nieustannie grozi niebezpieczeństwo. Rose musi chronić Lissę przed nieprzyjaciółmi i karmić ją swoja własną krwią. Czy jednak dziewczęta, zamknięte w posępnych murach starej szkoły, mogą komukolwiek zaufać?


**********************************************************************************
"Akademia Wampirów" to pierwsza część serii o ty samym tytule. Powieść została napisana przez autorkę takich bestsellerów jak "Melancholia suuba" czy też "Córka burzy" czyli Richelle Mead. Jest ona jedną z moich ulubionych pisarek. Jej książki zawsze oceniałam wysoko. Czy tym razem zrobię tak samo ?? Czy "Akademia wampirów" zasługuje na wysokie noty ??

Książka opowiada o losach Rose i Lissy. Rosę Hathaway jest młodą dampirką szkoloną na strażnika. Lissa Dragomir jest morojką, a przy tym kandydatką do objęcia władzy nad dampirami i morojami. Przyjaciółki uciekły z Akademii, dla bezpieczeństwa Lissy.

Strażnik ma za zadanie chronić moroja przed strzygami. Oba te gatunki są wampirami. Różnica polega na tym, że strzygi nie posiadają duszy. Są obrazem typowego wampira z horrorów. Morojem można się tylko i wyłącznie urodzić. Strzygą można się stać poprzez wypicie krwi karmiciela czego skutkiem jest jego śmierć.

Trochę to pogmatwane, ale czytając książkę na pewno zrozumiecie o co chodzi. :D

Dziewczyny po ucieczce w końcu zostają sprowadzone z powrotem do Akademii. Wywołuje to wielkie poruszenie. Dlaczego uciekły ?? Jak wyglądało ich życie poza murami ?? Okazuje się, że przyjaciółki mają mroczną tajemnicę. By ją ochronić zrobią wszystko. Jednak czy szkoła jest dla nich bezpiecznym miejscem ??

Bardzo podobała mi się postać Rose. Jest twarda, odważna, ma cięty język. Stara się za wszelką cenę ochronić swoją przyjaciółkę przed wszystkimi, w każdej sytuacji. Nie obchodzą ją zasady. Jest buntowniczką z wyboru czym zaskarbiła sobie mojej sympatii.

Skoro Rose stała się moją ulubioną bohaterka to nic dziwnego, że najbardziej podobał mi się wątek miłosny między nią, a jej mentorem Dimitrim. Jest on niezwykle romantyczny, a autorka idealnie go opisałą. Już po pierwszym roździale czułam chemię między nimi.

Zadziwia mnie nieco podobieństwo "Akademii wampirów" do "Naznaczonej". Obie książki pojawiły się w tym samym roku w dodatku w niewielkim odstępie czasu. Jakie podobieństwa rzuciły mi się w oczy ?? Przede wszystkim szkoła, jej motyw tworzy oparcie dla całej fabuły. Kolejnym podobieństwem jest władanie żywiołami przez paranormalnych bohaterów. Może nie są zbyt denerwujące, ale da się je zauważyć.

Zdecydowanym plusem książki jest wartka, dynamiczna akcja. Najczęściej opiera się na tajemnicach głównych bohaterek, których naturalnie nie zdradzę. :)

Przyznam szczerze, że Richelle Mead świetnie potrafi pisać książki z romantycznymi wątkami. Nie zawiodłam się. Spełniły one moje najśmielsze oczekiwania. Dlatego szczerze polecam tę ksiażkę wszystkim fanom wampirów i cieszę się, że wybraliście ją w ankiecie dotyczącej czerwcowych recenzji !! :D
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...