poniedziałek, 7 października 2013

Między wojną, a miłością

Cykl: The Aweking (#1 w serii)
Autor: Josephine Angelini
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2011
ISBN: 9788324140053
Moja ocena: 4.5/6
_____
Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść.
Ich pragnieniem – wieczna miłość…
Czy miłość zdoła przezwyciężyć przeznaczenie?
Helena Hamilton przez całe swoje szesnastoletnie życie czuła się inna, choć nie chciała tego okazywać. A teraz zaczyna dręczyć ją sen… Powraca co noc. Helena wędruje przez jałową pustynię. Rano budzi się cała w pyle i krwi. A w dzień widzi trzy płaczące kobiety w bieli…
A potem w liceum zjawia się Lucas, najpiękniejszy chłopak, jakiego spotkała. Wzbudza w niej, tak nieśmiałej i łagodnej, szaleńczą nienawiść. Dlaczego pierwszego dnia Helena próbuje zabić go na oczach całej szkoły?
Wkrótce Lucas odkrywa przed nią, że oboje mają odegrać rolę w tragedii napisanej przez los tysiące lat temu i zsyłanej na świat przez greckie boginie zemsty.
Co stanie się z ich miłością?

__________
Bogowie i mitologia grecka to coraz częstszy motyw współczesnej literatury. Akcja umieszczona we współczesności, gdzie głównymi bohaterami prawie zawsze są nastolatkowie, obfituje w mitologiczne stworzenia, boskie moce i przepowiednie. Dla dodania napięcia i dynamiki pojawia się również motyw walki dobra ze złem. Skąd ta nagła fascynacja kulturą antyczną? Dlaczego pisarze znajdują w niej coraz więcej źródeł inspiracji? Zanim spróbuję odpowiedzieć na powyższe pytania, powinnam zastanowić się nad odpowiedzią na inne - co takiego nas pociąga i zaciekawia w takich powieściach rodem z Olimpu?Mitologia to temat, który większość z nas uważa za miły i przyjemny. Lubimy czytać o herosach, bogach i tajemniczych stworach, zwłaszcza widząc, że wszystkie wysiłki ludzi starających się zmienić swe przeznaczenie  i tak idą na marne. Podziwiamy postaci za odwagę, wolę walki o swoje i pomoc innym mimo wszystko. Skąd w nas takie zamiłowanie do tego typu opowieści?

Spętani przez bogów to książka pokazująca, że mitologia nie tylko jest interesująca i może pochłonąć naszą uwagę na dobre kilka godzin, ale i jest to wspaniały sposób na poznanie samego siebie i swoich słabości. Możemy się zastanowić co doprowadzało do porażek poszczególnych bohaterów i jakie wady były u nich najbardziej widoczne. Jesteśmy w stanie uczyć się na ich błędach by samemu nie popełniać ich w przyszłości.

Pewnie zastanawiacie się, co takie przemyślenia mają wspólnego z książką? Otóż sprawa jest prosta, główni bohaterowie - Helena i Lucas - są odpowiednikami Heleny Trojańskiej i Parysa. Czy popełnią błędy swych przodków i wywołają wojnę trojańską na nowo? Właśnie po to ważna jest znajomość przeszłości i uczenie się na czyiś błędach. Tyle co do fabuły, a jak przedstawia się wykonanie?

Josephine Angelini  wykonała naprawdę dobrą robotę. Cytując opinię Lauren Kate o tej książce: "Cudowna, hipnotyzująca opowieść", zgadzam się z nią w stu procentach. Widać, że autorka włożyła wiele chęci i pracy w napisanie swej powieści. Mocno zagłębiła się nie tylko w mitologię, ale i w historię wojny trojańskiej. Stąd w książce pojawia się wiele detali dotyczących historii bogów Olimpu.

Kolejnym plusem jest budowa wątków miłosnych jak i dramatycznych, niebezpiecznych pełnych napięcia momentów z dreszczykiem. Każdy z nich jest pasjonujący i wywołujący niebywałe emocje w czytelniku. Z przyjemnością przerzucałam kolejne karty książki licząc na jeszcze więcej. Teraz po przeczytaniu pierwszego tomu, nie mogę się doczekać sięgnięcia po następny.

Mam nadzieję, że wam także Spętani przez bogów spodobają się równie mocno. Gdy wampiry, wilkołaki i anioły zaczynają ustępować miejsca bogom, trylogia Josephine Angelini jest pozycją numer 2 wśród mitologicznych wątków (nie będę ukrywać, że powieści Ricka Riordana, nadal są moimi ulubionymi), którą po prostu trzeba przeczytać. Polecam!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...