poniedziałek, 29 lipca 2013

Cierpiąc, potrafimy zobaczyć, co jest naprawdę ważne

Cykl: Jutro (#6 w serii)
Autor: John Marsden
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-240-1706-5
Moja ocena: 5/6
____________
Tu Ellie. Chciałabym wam opowiedzieć o tych, którzy ostatnio sporo zmienili w naszym życiu.
Ale może zacznę od początku…
To Homer i Fi najbardziej chcieli im pomóc. Kevin, jak zawsze zresztą, na początku stchórzył. A ja nie potrafiłam się zgodzić z Fi i jej pomysłami. Fi była wściekła. A ja zaczęłam się zastanawiać. Może faktycznie nie powinnam zawsze obstawać przy swoim zdaniu? W końcu działamy razem. I pojawił się ktoś, kto nas bardzo potrzebuje. To powinno być w tej chwili najważniejsze.

_________________
Powoli zbliżam się ku końcowi głównej serii "Jutro". "Cienie" to już przed ostatni tom dzieła Johna Marsdena. Żałuję trochę, że nie ma więcej części, jest to cykl który z powodzeniem mógłby mieć ich kilkanaście. Nigdy się nie zawiodłam, nigdy nie miałam dość, zawsze chłonęłam każdą stronę z niebywałą zachłannością, pragnąc jak najszybciej poznać kolejne losy bohaterów. Jednak "Cienie" różnią się nieco od pozostałych części. Czym?Po raz pierwszy młodzież nie organizuje żadnej akcji dywersyjnej. Szukają spokoju w domku babci Ellie i próbują nawiązać nić porozumienia z atakującymi ich wcześniej dziećmi. Coraz częściej myślą też o powrocie do ukochanego Piekła. Już wkrótce wydarzenia sprawią, że opuszczą Stratton i poszerzą swą grupkę, jednak za wszelką cenę będą unikać wszelkich starć z wrogimi wojskami.

Drugim ważnym elementem jest wykreowanie nowych postaci. John Marsden postarał się, aby każda z nich była wyjątkowa, posiadała niesamowitą historię i różniła się charakterem od wcześniejszych bohaterów. Stąd też postaci sprawiają wrażenie takich, których albo się nienawidzi, albo choćby niezwykle nas irytowały, kocha z całego serca. Na podziw zasługuje ich odwaga, choć moim zdaniem jest ona trochę naciągana i surrealistyczna.

Bardzo spodobało mi się zakończenie tej części. Wyraźnie czuć budowane napięcie, które sięga swego zenitu po przeczytaniu książki i pobudza naszą ciekawość w takim stopniu, że mamy denerwującą ochotę na natychmiastowe sięgnięcie po finałowy tom. Jednocześnie mamy świadomość, iż cokolwiek czeka naszych bohaterów, będzie to ostateczne, przesądzające o ich losach.

Cóż jeszcze mogę napisać? "Jutro" to cudowna i interesująca seria zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Wiele można nauczyć się, zwłaszcza, że każdy tom opiera się na innym motywie przewodnim, tym razem jest to śmierć i odwaga. Wszelkie cytaty jakie się pojawiają w większości dotyczą właśnie tego tematu.

Podsumowując powieść Johna Marsdena to stuprocentowy bestseller. Nie sądzę, żeby jakakolwiek inna seria budziła takie emocje u czytających. Jeśli ktoś z was, jeszcze nie miał okazji przeczytać choćby jednej części, to serdecznie zachęcam. "Jutro" to najlepsze co możecie znaleźć na półce wśród literatury niefantastycznej. Polecam!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...