czwartek, 10 listopada 2011

W mroku nie ma nic przerażającego, jeśli mu sięstawi czoło

Autor: L. J. Smith
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2011
Tytuł oryginalny: Secret Circle: The Power
Rok wydania oryginału:
1992
Liczba stron: 360
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324138685
Moja ocena: 5.5/6
------------------------------------------------------

Ciąg dalszy romantycznej i mrocznej opowieści o szesnastoletniej zakładniczce miłości… zaczarowanej i niebezpiecznej.
Dziewczyna naznaczona magicznym darem musi wyrzec się zakazanej miłości albo paść ofiarą własnej mrocznej mocy.

Cassie zdobyła szacunek tajemnego zgromadzenia czarownic i przyjaźń należących do niego dziewczyn - najpopularniejszych w szkole. Ale w Kręgu toczy się walka o władzę i Cassie musi zdecydować, po czyjej jest stronie. Rozdarta pomiędzy lojalnością wobec dwóch przywódczyń, musi dokonać ostatecznego wyboru: pomiędzy ocaleniem całego New Salem a niebezpieczną miłością, która może oznaczać zagładę Tajemnego Kręgu...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Po raz kolejny postanowiłam sięgnąć po powieść Lisy Jane Smith. Fakt, iż jej bestsellery posiadają ekranizacje sprawia, że aż chce się sprawdzić ich zgodność ze scenariuszem. W ten sposób wróciłam do dalszej lektury "Tajemnego Kręgu".

Serial wyemitowano już w kilku odcinkach więc, aby lepiej zrozumieć znacznie różniącą się od treści książki fabułę, rozpoczęłam lekturę trzeciej i czwartej części.

CZAS BUNTU

Dzięki skutecznemu szantażowi Cassie, Faye obejmuje przywództwo kowenu. Od tej pory nic już nie jest  takie samo. Postanawia ona bowiem ponownie użyć czaszkę, aby przywołać samego Johna Blacka.

Ta część zawiera niespecjalnie dużo filozoficznych fragmentów. Wśród całej treści uchwyciłam zaledwie jeden cytat. Liczyłam na trochę więcej. To w końcu dzięki nim książka jest zaliczana do grona literatury młodzieżowej, a nie dziecięcej. Z tego powodu miałam nadzieję, że będzie się nad czym po zastanawiać. Niestety nie było.

Bardzo zagmatwane jest także zachowanie Cassie. Nie bardzo rozumiałam, skąd u niej aż taka zmiana. Wydaje się być zupełnie inną osobą.

Akcja toczy się stosunkowo przeciętnie. Nie ma większego budowania napięcia czy też zaskakujących czytelnika zwrotów akcji. Wszystko jest mierne.

MOC

W tym momencie akcja odżywa. Tempo, zwłaszcza na końcu książki staje się dynamiczne, a wątki nieprzewidywalne.

Dodatkowo, ku mojemu zadowoleniu, pojawia się więcej ciekawych i wartych przemyśleń cytatów.

Kolejnym plusem tej części jest maksymalna ilość magii w treści. Niemal na każdej stronie pojawiają się zaklęcia, kryształy, demony itp. Główni bohaterowie nie zajmują się czarami tylko poza szkołą, ale także w niej. Ponadto pojawiają się łowcy czarownic, ubogacając fabułę.


Nie wiem jak to jest, ale L.J.Smith pisze zmiennie. Pierwsza i trzecia część są statyczne, druga i ostatnia zaś zdecydowanie dynamiczne, jeśli chodzi o ilość wydarzeń i wybudowane napięcie.

Dlatego nie zniechęcajcie się do czytania "Tajemnego Kręgu" na wstępie. Pamiętajcie tylko wytrwali osiągają swój cel i zostają nagrodzeni. Polecam !! :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...