środa, 15 lipca 2015

Na ratunek Margo

Cykl: jednotomowa
Autor: John Green
Wydawnictwo: Bukowy Las
ISBN: 9788362478910
Data wydania: 2013
Liczba stron: 400
Cena: 39,90
Moja ocena: 6/6 
___________
Nastoletni Quentin Jacobsen spędza czas na adorowaniu z oddali żądnej przygód, zachwycającej Margo Roth Spiegelman. Więc kiedy pewnej nocy niegrzeczna Margo uchyla okno i, zakamuflowana jak ninja, wkracza na powrót w jego życie, wzywając go do udziału w tajemniczej i misternie zaplanowanej przez siebie kampanii odwetowej, Quentin oczywiście podąża za dziewczyną. Gdy ich całonocna wyprawa dobiega końca i nastaje nowy dzień, Quentin przychodzi do szkoły i dowiaduje się, że zagadkowa Margo w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Chłopak wkrótce odkrywa, że Margo zostawiła pewne wskazówki i że zostawiła je dla niego. Podążając jej urywanym śladem, w miarę zbliżania się do celu Q odkrywa zupełnie inną Margo, niż ta, którą kochał i znał dotychczas. 
_________________
Wielkimi krokami zbliża się data premiery ekranizacji Papierowych miast Johna Greena. Postanowiłam z tej okazji sięgnąć po ową powieść i przekonać się na własnej skórze, czy rzeczywiście historia Margo i Quentina jest niesamowitą i doskonale napisaną książką. Otóż jest! To jedna z dwóch książek Johna Greena, które dołączyły do grona moich ulubionych (o drugiej jeszcze nie pisałam). 


Gdy Quentin i Margo byli dziećmi znaleźli pod drzewem martwego mężczyznę. Było to dla nich ogromne przeżycie, jednak od tego przerażającego momentu zaczęli się od siebie oddalać, powoli ograniczając kontakt między sobą. Teraz Margo jest jedną z najbardziej podziwianych dziewczyn w szkole, a jej przygody zna każdy uczeń. Quentin natomiast pozostał w sferze szarej obojętności ludzi, których na co dzień nikt nie zauważa. Pewnego dnia Margo budzi Q w środku nocy i zabiera go na fascynującą przygodę. Na drugi dzień znika. Quentin postanawia odnaleźć Margo, podąża więc za wskazówkami, rozumiejąc po drodze, jak ważna jest dla niego ta dziewczyna z sąsiedztwa.

Nie podoba mi się sposób pisania Johna Greena. Jest on na tyle charakterystyczny, że zapada głęboko w pamięć i każde kolejne spotkanie z tym autorem, jeszcze bardziej uwydatnia jego styl. Papierowe miasta od strony technicznej pisane są w podobny sposób, co 19 razy Katherine czy Gwiazd naszych wina, tutaj jednak autor postanowił bardziej skupić się na dojrzałości głównych bohaterów. W związku z tym zmieniły się nie tylko dialogi, ale i sposób opisywania rzeczywistości. Innymi słowy, historia jest bardziej przystępna w odbiorze, a co za tym idzie nie była też dla mnie tak bardzo irytująca jak poprzednie. 

Największym atutem książki jest złożoność postaci. Green pisze z przesłaniem, ważnym morałem, o którego istnieniu każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę. Jego historia idealnie oddaje wszelkie psychologiczne aspekty. Bohaterowie są realistyczni, autor nawet nie stara się ich w jakikolwiek sposób przerysowywać - to normalni ludzie, którzy mają zarówno swoje wady jak i zalety. Żaden z nich nie jest idealny. 

Jestem wielką fanką kryminałów i byłam mile zaskoczona, gdy odkryłam, że Papierowe miasta są swego rodzaju mini powieścią detektywistyczną. Możemy razem z Quentinem szukać wskazówek, wymyślać skomplikowane teorie, zastanawiać się, co się stało z Margo i jak ją odnaleźć. W połączeniu z niezwykle mądrym przesłaniem powieści, wątek detektywistyczny sprawdza się wspaniale. Sprawia, że niezwykle istotne i czasem smutne tematy, które autor dostarcza nam do przemyśleń, stają się troszkę mniej depresyjne. Przeplatanie się tych elementów sprawia, że cały utwór zyskuje lekkość i świeżość.

Podsumowując Papierowe miasta jest doskonałą powieścią, do przeczytania zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnym, w momencie wyborów dotyczących przyszłości. Poruszany w niej zarówno temat  podróży, jak i zmian doskonale umili Wam czas i poruszy serca. Nie mogę doczekać się obejrzenia ekranizacji. Polecam!


A oto tajemnicza, druga książka, która dołączyła do moich ulubionych. Już wkrótce pojawi się recenzja. Zapraszam ;)

Jedna mroźna noc w najbardziej nietypowym zakątku Chicago i dwójka nastolatków, o nazwisku Will Grayson, których drogi się krzyżują. Światy Will Graysonów zderzają i splatają się. Ich życie obiera nowy i nieoczekiwany kierunek, ku romantycznemu tournee do serca i epickiej produkcji musicalu.
Zabawna, wzruszająca i głęboko wnikliwa, wspólna powieść Johna Greena i Davida Levithana, jest pełna zaangażowania dwóch serc i humoru, który zdobywa legiony wiernych fanów. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...