wtorek, 9 czerwca 2015

Gdzie wtedy będziesz?

Cykl: jednotomowa
Autor: Whitley Striber
Wydawnictwo: Focus
ISBN: 8389221721
Data wydania: 2004
Ilość stron: 207
Cena: 34,00
Moja ocena: 4,5/6
Okładka pochodzi ze strony: http://www.gumtree.pl/cp-literatura/katowice/whitley-strieber-pojutrze-na-podstawie-filmu-613036520
_________________
Książka na podstawie najnowszego filmu twórcy "Dnia Niepodległości". To może nastąpić pojutrze, za miesiąc lub za kilka lat. Pogoda zwariuje. Świat nawiedzą siejące spustoszenie burze, trzęsienia ziemi, huragany, powodzie. W ciągu kilku minut, bez ostrzeżenia, w samym środku lata temperatura obniży się o kilkadziesiąt stopni. Gdzie wtedy będziesz? Co zrobisz? Czy zdążysz zareagować? Jack Hall, paleoklimatolog, podejrzewa, że ziemi grozi gwałtowne zlodowacenie. Władze zaczynają poważnie traktować jego ostrzeżenia, dopiero gdy na Japonię spada grad wielkości arbuzów. Europę przykrywa śnieg głęboki na kilka metrów, a Nowy Jork zalewa gigantyczna fala... Czy ludzie zdołają przetrwać śmiertelne zimno?
___________________
A gdyby tak napisać książkę na podstawie scenariusza filmowego? Pojutrze Whitleya Stribera to nic innego jak twór Rolanda Emmericha, o tym samym tytule, przedstawiony w formie pisanej. Nie jest to pierwsza napisana na podstawie scenariusza książka, z którą się spotkałam, ale pierwsza której autorem nie jest scenarzysta tego filmu, tylko ktoś, kto nie brał czynnego udziału w jego tworzeniu.
źr. filmweb.pl


Pojutrze jako film jest jedną z moich ulubionych katastroficznych wizji, jakie mieliśmy okazję oglądać na ekranach. Jack Hall (Dennis Quaid) jest paleoklimatologiem. Pewnego dnia odkrywa, że mają nastąpić zmiany pogodowe będące w stanie doprowadzić do gwałtownego oziębienia klimatu, a co za tym idzie kolejnej epoki lodowcowej. Oczywiście nikt mu nie wierzy. Gdy jego przeczucia się sprawdzają, jego syn Sam (Jake Gyllenhall) przebywa w Nowym Jorku, jednym z najniebezpieczniejszych i najmroźniejszych miejsc w USA.

źr. filmweb.pl
Jeśli jesteście fanami filmu Rolanda Emmericha to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę. Wszystkie wydarzenia są bardzo dokładnym odzwierciedleniem aktorskiego pierwowzoru. Nawet poszczególne rozdziały są podzielone na sceny, gdzie "skaczemy" z miejsca na miejsce równolegle poznając losy kilku bohaterów. 

Zastanawiacie się pewnie dlaczego zachęcam głównie fanów filmu do przeczytania tej powieści? Jeśli go nie oglądaliście to niczego nie tracicie, ale też niewiele zyskacie. Możliwość porównania filmu z książką nie jest tutaj istotna, gdyż traci na wartości. Pojutrze to jedna i ta sama historia, która została przekazana odbiorcom w dwóch różnych formach.

źr. filmweb.pl

Co zatem zyskają widzowie? Przede wszystkim wszystko to, przez co film zawsze jest lepszy niż książka - możliwość własnej interpretacji, zgłębienia historii i delektowania się nią oraz głębsze i wyraźniejsze odczuwanie emocji. To niezwykle przyjemne doświadczenie. W dodatku sposób w jaki Strieber poprowadził całą historie jest dynamiczny, interesujący i trzymający w napięciu.

Pojutrze, obojętne w jakiej formie, to historia, którą warto poznać. Jestem pewna, że "wciągnie was" na długo. Polecam!


Pisane na scenariuszu...

RECENZJA

Nowela historyczno-sensacyjna oparta na realiach Powstania Wielkopolskiego. Autor, a zarazem reżyser filmu o tym samym tytule – który wchodzi na ekrany w końcu stycznia 2015 r. – stworzył sensacyjną intrygę z udziałem spirytystów, którzy toczą walkę wokół przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Mieszanka prawdy historycznej i fikcji,  mistycyzm i wojna o niepodległość stanowią nie tylko doskonały obraz tamtych czasów, ale także wciągają czytelnika w zabawę konwencją powieści sensacyjnej i czarnej komedii.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...