wtorek, 10 marca 2015

Historyczny trans

Cykl: jednotomowa
Tytuł: Hiszpanka
Autor: Łukasz Barczyk
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-8008-036-2
Liczba stron: 120
Cena: 25 zł
Ocena: 3/6
_______________________
„Hiszpanka” to nowela historyczno-sensacyjna oparta na realiach Powstania Wielkopolskiego. Autor, a zarazem reżyser filmu o tym samym tytule – który wyszedł na ekrany pod koniec stycznia 2015 r. – stworzył sensacyjną intrygę z udziałem spirytystów, którzy toczą walkę wokół przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Mieszanka prawdy historycznej i fikcji,  mistycyzm i wojna o niepodległość stanowią nie tylko doskonały obraz tamtych czasów, ale także wciągają czytelnika w zabawę konwencją powieści sensacyjnej i czarnej komedii.
_______________________________
Łukasz Barczyk jako reżyser znany jest przede wszystkim z filmów Przemiany i Patrzę na ciebie, Marysiu. W 2015 roku na ekranach kin pojawiło się jego kolejne dzieło – Hiszpanka. Premierze filmu towarzyszyło wydanie noweli filmowej o tym samym tytule. 

Hiszpanka to fikcyjna opowieść o zabarwieniu historycznym. Jednym z głównych bohaterów jest sam Mistrz Ignacy Jan Paderewski, który udaje się do Poznania w przeddzień wybuchu powstania wielkopolskiego. Niestety jego przyjazd jest poważnie zagrożony – doktor Abuse zrobi wszystko, aby Mistrz nie dotarł do celu podróży. W tym celu sprawia, że Mistrzowi wydaje się, że choruje na hiszpankę.Grupka polskich spirytystów dowiaduje się o planie doktora Abuse. Rozpoczynają więc walkę z czasem poświęcając swoje życie, by ocalić Paderewskiego i umożliwić mu, ten jakże ważny,  przyjazd do Poznania.

Łukasz Barczyk stworzył historię niebanalną, oryginalną i zdumiewającą. Przedstawienie na pozór historycznych wydarzeń w nieco fantastycznej formie sprawia mylne wrażenie, że takie zdarzenia faktycznie miały miejsce. Czytelnik może poczuć się  częścią tajemniczego spisku, o którym wie tylko on, Barczyk i bohaterowie. Nowela filmowa jest napisana w bardzo realistyczny sposób. Z tego powodu autor dwukrotnie podkreślił, że Hiszpanka to fikcja literacka. 

Historia jest wielowątkowa. Pisana z punktu widzenia różnych postaci, których w noweli pojawia się bardzo dużo. Zabieg ten sprawia, że opowieść staje się dynamiczna. Nie oznacza to jednak, że będzie ona dla nas nieprzewidywalna. Wręcz przeciwnie, Barczyk tak poprowadził akcję, aby pomóc czytelnikowi w rozumieniu jego autorskiej koncepcji wydarzeń przed wybuchem powstania wielkopolskiego, tworząc fikcję przewidywalną. Jednak tą przewidywalność zachował w rozsądnych granicach, tak aby pozostawić ciekawą historię, którą czyta się z przyjemnością.

Każdy egzemplarz Hiszpanki wzbogacono w zdjęcia aktorów grających poszczególne postaci w filmie. Fotografie umieszczone są na końcu książki, więc nie przeszkadzają czytelnikowi w tworzeniu własnych wyobrażeń, które może porównać ze zdjęciami, dopiero po zakończeniu lektury. 

Podsumowując Hiszpanka to intrygująca historia, która jest doskonałym sposobem na umilenie sobie czasu. Fakty historyczne mieszają się tutaj z fikcją, dając zupełnie nowy obraz, który zainteresuje nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Polecam!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...