sobota, 21 lutego 2015

Mężczyźni pełni nienawiści, kobiety przepełnione bólem

Cykl: Millennium (#1 w serii)
Autor: Stieg Larsson
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2008
ISBN: 9788375540598
Moja ocena: 5/6
___________
Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć… 
______________
Seria szokujących morderstw na kobietach. Gwałty, poniżenie, krew. Ofiary całopalne, ćwiartowanie, uduszenia. To nie jest książka dla osób o słabych nerwach. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet stała się jedną z najgłośniejszych powieści kryminalnych ostatnich lat. Doczekała się dwóch ekranizacji - Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009) oraz Dziewczyna z tatuażem (2011). Śledztwo dziennikarza Mikaela Blomkvista obiegło cały świat stając się bestsellerem. Niestety sam autor nie doczekał się publikacji trylogii - zmarł krótko przed premierą pierwszego tomu.


Głównymi bohaterami książki jest dziennikarz Mikael Blomkvist, którego poznajemy w momencie, gdy zostaje mu wymierzona kara więzienia za dopuszczenie się zniesławienia, oraz Lisbeth Salander - najlepsza researcherka w kraju, posiadająca nadzwyczajne zdolności do zdobywania niedostępnych danych. Ich losy skrzyżuje zlecenie biznesmena Henrika Vangera, który pragnie dowiedzieć się, co stało się z jego ukochaną wnuczką. Zadanie jest bardzo trudne, ponieważ Harriet zaginęła trzydzieści sześć lat temu. Śledztwo prowadzone przez Blomkvista doprowadzi do zaskakujących odkryć.

Bardzo spodobało mi się to w jaki sposób Stieg Larsson wykreował swoje postaci. Blomkvist jest typowym dziennikarzem śledczym - regularnie wdaje się w romanse, nie boi się konsekwencji swoich działań, jest zdeterminowany i skupiony na pracy, ale jednocześnie potrafi przyznać się do błędu i zaakceptować jego następstwa. Każde swoje posunięcie dokładnie planuje wykazując się niezwykłą cierpliwością i wyrozumiałością. Z kolei Lisbeth wydaje się być nastolatką żyjącą w świecie dorosłych. Możemy się jednak dość szybko przekonać, że to tylko pozory, a pod osłoną tatuaży kryje się waleczna, silna kobieta, która nie dba o to, co inni o niej myślą. Larsson skupił się na złożoności charakterów postaci, sprawiając, że konstruują oni zadziwiający spektakl osobowości, który ewidentnie sprawia, że powieść staje się o wiele ciekawsza.

Plusem książki jest także złożoność fabuły. Morderstwa, rodzinne brudy, gwałty i porwania czają się na każdym kroku. Czytelnik nie wie czego ma się spodziewać - historia jest nieprzewidywalna, pełna zawiłych, perfekcyjnie skonstruowanych wątków. Wynik śledztwa ma nas zaskoczyć, a nie być potwierdzeniem naszych przypuszczeń i przewidywań. 

Jednak przede wszystkim Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet zamiast na śledztwie Blomkvista najbardziej skupia się na kobietach. Powieść jest podzielona na kilka części, a każdą z nich poprzedza fragment statystyki na temat prześladowań i przemocy, których ofiarami są kobiety (w Szwecji). Sam tytuł najtrafniej opisuje, co znajdziemy w tej książce. Trzeba jednak pamiętać, że nienawiść może przyjmować różne oblicza, a każde z nich Larsson stara się nam  jak najdokładniej przedstawić.

Minusem książki jest brak dynamizmu. Jak na tak obszerny tom spodziewałam się bardziej wartkiej akcji i choć śladowej ilości suspensu. Niestety zaledwie kilka fragmentów spełniło te kryteria. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało.

Podsumowując Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to powieść poruszająca dość trudny temat. W dodatku przedstawiająca w niezwykle obrazowy sposób najgorsze ze sposobów traktowania kobiet. Larsson doskonale pokazał, że o niektórych rzeczach najlepiej mówić otwarcie, nie używając eufemizmów, ponieważ tylko w taki sposób skutecznie dotrzemy do odbiorcy i pokażemy mu skalę problemu. Polecam!

Dziewczyna, która igrała z ogniem to drugi tom trylogii Millennium Stiega Larssona. Książka została ogłoszona najlepiej sprzedającą się powieścią 2008 roku. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...