niedziela, 10 marca 2013

Ożywić mit...

Cykl: Percy Jackson i Bogowie Pioruna (#1 w serii)
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2009
ISBN: 9788392883708
Moja ocena:6/6
***************
Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby Bogowie Olimpijscy wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali sie w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogą wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?


To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną broń masowego rażenia - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed zdradą przyjaciela.
*********************
Co powiedzielibyście na to gdyby ktoś wam oznajmił, że greccy bogowie istnieją naprawdę, a ich współczesną siedzibą jest Nowy Jork ?? Czy uwierzylibyście mu od razu czy też dopuścilibyście do siebie prawdę dopiero po atakach Minotaura i Erynii ??

Młody chłopiec Percy żył w przeświadczeniu, że takie rzeczy nie mają miejsca w prawdziwym świecie, a wszelkie historie o bogach to tylko mity, których musi się uczyć na pamięć z polecenia nauczyciela łaciny. Mimo wszelkich trudności - jest dyslektykiem, a ludzie zaczynają u niego podejrzewać także ADHD - pan Brunner wymaga od niego zdecydowanie więcej niż od reszty klasy. Co z tego, że wyrzucili go już z sześciu szkół za dziwne zachowanie ?? Percy jeszcze nie wie jak bardzo zmieni się jego życie w zaledwie kilka chwil.

Motyw bogów jest stosunkowo rzadki w literaturze młodzieżowej. Niemniej cieszę się, że istnieje. Cykl "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" jest niesamowity, tajemniczy i na pewno niezwykle oryginalny.

Bardzo spodobał mi się motyw obozu letniego dla herosów - pół krwi ludzi, pół krwi bogów. Są tam w stanie trenować rozmaite sztuki walki, które pozwolą im przeżyć w świecie pełnym polujących na nich potworów. Tam również czekają na jakiś znak od swych boskich rodziców. Dopóki go nie otrzymają nie wiadomo kim są, herosi znają tylko swych ludzkich rodziców, a przecież każde dziecko pragnie znać ich oboje. W tym przypadku chce także wiedzieć czego spodziewać się po swojej mocy oraz jak ją wykorzystywać i w jakich dziedzinach jest się w stanie spisywać najlepiej. Jest to niezwykle istotne w  drodze do przetrwania.

Niesamowite przygody Percy'ego i jego dzielnych przyjaciół niezwykle umilały mi czas. W ciągu zaledwie kilkuset stron czułam się jakbym odbyła podróż po niemal całej mitologii. Autor zagłębił się w najdrobniejsze szczegóły antycznych opowieści. Widać, że do pisania książki podszedł na poważnie, przygotowując i zbierając odpowiednie materiały, dokształcając się w tej dziedzinie by jak najlepiej pokazać nam wierzenia Greków ( i Rzymian ).

"Złodziej pioruna" bardzo mi się spodobał. Ma w sobie wszystkie te cechy, jakie powinien posiadać prawdziwy bestseller. Nie jest to mało ambitne ( jak wszyscy twierdzą ), klasyczne fantasy. Jest to także świetny sposób na dowiedzenie się co nieco o dawnej kulturze, przez co apeluję do rodziców, aby zachęcali swe dzieci do nauki poprzez niesamowitą przygodę. Polecam !! :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...