wtorek, 23 sierpnia 2011

Witajcie w krainie smoków, urgali, elfów i krasnoludów !!

Autor: Christopher Paolini
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Seria: Dziedzictwo
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1/2005
Tytuł oryginalny: Inheritance: Eragon
Rok wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 504
Format: 135x205 mm
ISBN: 83-89004-86-0
Wydanie: I
Moja ocena: 5.5/6
-----------------------------------------------
Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania, poszukiwania nauczyciela i spełnieniu wyznaczonej przez los, czasem fatum, misji. Eragon - bohater


Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z "kamienia" wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.
Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę... nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja - Alagaesii - jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i ... kobietę-elfa, która pojawia się w snach Eragona. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Mimo, iż nie przepadam za książkami, w których postaciami są elfy bądź smoki, "Eragona" postanowiłam przeczytać. Cykl "Dziedzictwo" odniósł niesamowity sukces w kategorii literatury młodzieżowej. Jest to na tyle fascynujące i godne podziwu dla autora, gdyż w momencie rozpoczęcia pracy nad pierwszą częścią cyklu, miał zaledwie 15 lat !!

Jakim cudem zwyczajny nastolatek odniósł tak ogromny sukces ??

Odpowiedź na to pytanie zna każdy kto przeczytał choć jedną część serii o przygodach Smoczego Jeźdźca. Dla tych co jeszcze po nią nie sięgnęli zamierzam zachęcić do czytania :)

Eragon jest zwykłym chłopcem mieszkającym wraz z wujem Garrow'em i jego synem Roranem. Pewnego dnia będąc na polowaniu w górach Kościec natrafia na tajemniczy, magiczny kamień. Żaden kupiec nie potrafi odpowiednio go wycenić. Dni mijają, gdy tajemniczy kamień zaczyna się poruszać. Z jego wnętrza wykluwa się smok...

Od tego dnia życie Eragona zostaje wywrócone do góry nogami. Została mu powierzona ważna misja. Musi porzucić swoje dotychczasowe życie, by zacząć wszystko od nowa. O pomoc prosi Broma, miejscowego bajarza, który jak się później okaże skrywa pewną tajemnicę...

Książka jest idealna dla wszystkich osób ceniących w książkach mnóstwo przygód. Niemalże na każdej stronie coś się dzieje. Bardzo trudno się oderwać od lektury. Jest wiele zwrotów akcji, niezapowiedzianych wydarzeń oraz coraz to nowi bohaterowie. Nie sposób się nudzić.

Kolejnym atutem książki są cytaty. Jest ich wiele, a mądrość w nich zawarta jest niesamowita, zwłaszcza biorąc pod uwagę młody wiek pisarza. Wypowiada się on w sposób jakiego pozazdrościł by mu nawet Paulo Coelho, autor m.in. "Alchemika".

Smoki, krasnoludy, elfy... Wielu osobom czasem wydaje się, że są to tematy, które interesują tylko chłopców, że to głównie oni znajdą w takich książkach coś godnego uwagi. "Eragon" zawiera w sobie także elementy, które spodobają się dziewczynom.

Zauważalny jest pewien wątek miłosny, chociaż nie rozkwita on jeszcze zbytnio. Eragon zawiera w sobie cechy typowego bohatera z dziewczęcych marzeń: zdeterminowany, troskliwy, odważny, a także wedle opisów - przystojny i czarujący. Myślę, że każda z nas chciałaby zostać jego wybranką. :)

Bardzo spodobał mi się także charakterek Saphiry, smoka Eragona. Zwierzę to jest nie tylko groźne, ale posiada także naprawdę troskliwe serce, które powiela nutka sarkastycznego humoru. Myślę, że jej postać spodoba się każdemu. Mnie urzekła na tyle, że postanowiłam dać smoczym książką szansę i sięgnąć po inne ich egzemplarze.

Ponadto książka opiera się na motywie walki dobra ze złem. Taki wątek zawsze przykuwa uwagę i idealnie buduje napięcie. Walki z potworami rodem z najdalszych zakątków piekielnych są wydarzeniami, których nie da się od tak zapomnieć. Jeszcze długo będziemy o nich pamiętać, a co za tym idzie, w końcu ponownie sięgniemy po "Eragona" :D 

Jedynym minusem książki jest miejscami za szybki tok wydarzeń. Innym się to na pewno podoba, mnie jednak nieszczególnie. Czytając trzeba być ciągle skupionym na akcji, chwila myśleniu o czymś innym równa się cofaniu i czytaniu tekstu po raz kolejny.

Niedługo zamierzam obejrzeć także ekranizację "Eragona". Mam nadzieję, że będzie równie dobra jak książka. Nie sądziłam, że trafi ona do grona moich ulubieńców. Jak widać książki Paolini'ego potrafią mile zaskoczyć czytelnika. Dlatego polecam je z całego serca !! :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...