piątek, 22 lipca 2011

Co się składa na bestseller ??


 Zapewne jesteście ciekawi co też składa się na dobry bestseller ??. Postanowiłam napisać, krótki artykuł i nieco wam przybliżyć typowe bestsellerowe cechy. Co w tych czasach uchodzi za najlepsze ?? Czytajcie dalej. :)


1) Stereotyp 2+1

To chyba najbardziej popularna cecha wśród książek dla młodzieży. Jedna dziewczyna, dwóch nieziemsko przystojnych facetów i ciężki wybór dotyczący tego, którego z nich wybrać. Wybrałam okładkę do "Pamiętników wampirów" Lisy Jane Smith, ponieważ ten stereotyp jest


 tu najbardziej widoczny. Innym przykładem stereotypowym są takie książki jak choćby "Zmierzch" Stephenie Meyer, "Inne anioły" Lili St.Crow czy też "Upadli"Lauren Kate. Czasem autorzy idą o krok dalej i dodatkowo ubarwiają ten schemat. Weźmy za przykład serię "Dom Nocy". Główna bohaterka, Zoey Redbird w ciągu pięciu tomów cyklu ma  praktycznie czterech facetów na raz. Nie wspominając o tym, że ogółem miała ich aż pięciu.

 2) Okładka

Bardzo ważną cechą dobrej książki jest jej oprawa graficzna. To właśnie okładka powinna przykuć naszą uwagę. Od niej zależy czy przeszukując półki w księgarni sięgniemy po daną pozycję. Sprawdzonym przepisem na dobrą okładkę jest zazwyczaj wzorowanie się na oryginalnych, zaakceptowanych przez samych autorów. Przykładami są takie książki jak prezentowany "Blask" Alexandry Ardonettto, "Szeptem" Becki Fitzpatrick oraz "Dziedzictwo mroku" Bree Despain. Czasem jednak zdarza się, że polscy graficy kierują się własną inwencją twórczą. Różnie to potem z takimi okładkami bywa. Albo stają się hitem ( są lepsze od oryginalnych ) jak np. "Dom Nocy" P.C i Kristin Cast albo okazują się być totalną klapą jak "Dary anioła" Cassandry Clare.

3) Coś odmiennego

Każda książka ma w sobie coś co nas do niej przyciąga. Większość autorów stara się do typowych, wręcz czasem stereotypowych historii wpleść coś świeżego, co nada nowy wymiar, nowe spojrzenie na treść. Kompletnym hitem okazała się seria Richelle Mead o sukubie. Dotychczas w stosunku do chociażby wampirów, książek o sukubach jest niewiele. To sprawia, że chcemy przeczytać o czymś innym. Drugim przykładem jest książka "Piękne istoty" Kami Garcii i Margaret Stohl. Tu uwagę przykuwa fakt, że książka pisana jest w formie pamiętnika nastoletniego chłopaka. Po wielu, wielu historiach z damskiego punktu widzenia jest to miła odmiana. Bardzo często pojawiają się także zupełnie nowe istoty. Przyznam szczerze, że do tej pory nie słyszałam o dampirach, strzygach, loup garou itd. Tak, więc każdy w swej powieści dąży do oryginalności. W końcu od tego zależy czy będą jacyś czytelnicy. :)4) Tajemniczy, seksowny, niebezpieczny...

To chyba najbardziej przyciągający wątek w każdym bestsellerze. Każda z nas, dziewczyn pragnie znaleźć sobie faceta pełnego mrocznego uroku. Jego seksapil i tajemnicza otoczka sprawiają, że mamy ochotę na odrobinę przygody. Pisarze dość zręcznie tą słabość wykorzystują, zamieszczając niegrzecznych mężczyzn w swoich opowieściach. Stąd też wziął się sukces takich książek jak "Szeptem" Becki Fitzpatrick, "Pamiętniki wampirów" Lisy Jane Smith ( zwłaszcza po grze aktorskiej Iana Somerhaldera :) ) lub też serii "Bractwo Czarnego Sztyletu" J.R.Ward. Średnio w co drugiej książce znajdziemy przystojnego, dżentelmena z sakrastycznym poczuciem humoru. Dzięki nim dziewczyny mogą zaszyć się w krainę własnych marzeń zazwyczaj wyobrażając siebie na miejscu głównej bohaterki. A bynajmniej ja tak zawsze robię ^^
5) Miłość licząca parę wcieleń

To kolejny schemat dobrego bestselleru. W coraz większej ilości książek pojawia się wątek, mówiący o miłości ( zazwyczaj nieszczęśliwej ) liczącej setki lat, bądź nawet więcej. Przykładem w tej dziedzinie są "Upadli" Lauren Kate oraz "Ever" Alyson Noel. Zazwyczaj cierpi tutaj facet, co feministkom na pewno się spodoba. Nieszczęśliwa miłość bierze się od niego. Bazując na przykładzie "Upadłych" za każdym razem gdy Daniel zbytnio zbliżał się z Luce, ta ginęła w tragiczny sposób. Tak więc, jak łatwo się domyślić głównym celem postaci w tego typu książkach jest wspólne bycie razem, bez śmierci partnerki. Zastanawiające jest to, że nie spotkałam się jeszcze z książką, w której to facet ginąłby przy próbie zbliżenia. :P
6) Sarkastyczny humor
W tej dziedzinie nie sposób nie wspomnieć o uwielbianym przez czytelników Jace'ie z "Darów anioła" Cassandry Clare. Jego sarkastyczny humor nadaje książce nowego wymiaru. Książka wprost obfituje w jego bezczelne komentarze na każdy temat. Myślę, że jest to jeden z głównych powodów, dlaczego jest tak uwielbiany.

Zresztą nie tylko w "Darach anioła" pojawia się sarkastyczny humor. Seria "Czas wygnania" Rachel Caine również go zawiera podobnie jak wiele innych książek. Jednak specyficzne poczucie humoru nie wychodzi od jednej tylko osoby. Często dzieje się tak, że niemal wszyscy bohaterowie potrafią rzucać ironiczne komentarze. Wszystko zależy od wykreowania postaci przez autora. To od niego zależy czy dana postać powinna poznać sztukę drwin czy też nie.7) Obalanie mitów


Ta cecha przyjęła się dość powszechnie w literaturze dla młodzieży.
Już wyjaśniam o co chodzi z tym obalaniem mitów.
Słowo wampir do tej pory kojarzyło mi się z klimatem rodem z "Draculi" Brama Stokera, gdzie wampiry były groźnymi bestiami pragnącymi ludzkiej krwi. Pojęcie wilkołak, kojarzyło mi się z typową bestią, jaką często można zobaczyć w podrzędnych filmach klasy B.
Okazuje się, że wyobrażenie nieco się zmieniło. Teraz wampir może zostać wegetarianinem, wilkołak zmienia się w zwykłego wilka, a aniołowie mogą chodzić do klubów z  przyjaciółmi demonami. Mogłabym tak wymieniać jeszcze długo. W każdej książce znajdzie się coś takiego. Obojętnie czy sięgniemy po "Zmierzch" Stephenie Meyer, "Cień nocy" Andrei Cremer czy "Melancholię sukuba" Richelle Mead, zawsze coś znajdziemy.8) Kontynuacje i uzupełnieniaTo cecha prawdziwego bestselleru, niestety pojawiająca się zazwyczaj tylko dlatego, że autor odnalazł żyłę złota i pragnie z niej czerpać możliwie jak najdłużej. Stąd też pojawiły się nie tylko kontynuacje, ale i uzupełnienia. W końcu każda szanująca się seria powinna być czymś więcej niż trylogią bądź tetralogią, a skoro się sprzedaje, to znaczy, że ma czytelników, którzy są ciekawi dalszych wydarzeń. Podam kilka przykładów:
  • "Wampiry z Morganville" Rachel Caine ( 12 tomów )
  • "Pamiętniki wampirów" L.J.Smith ( 8 tomów + 2 trylogie uzupełnień - razem 14 książek )
  • "Dom Nocy" P.C. i Kristin Cast ( 10 tomów + 4 uzupełnienia )
  • "Mroczny łowca"( rozpoczęte książką "Rozkosze nocy" ) Sherrilyn Kenyon ( 20 tomów + 8 kontynuacji )
Jak widać trylogie lub jednotomowe historie to przeszłość, a szkoda.


9) Wielka odpowiedzialność


Coraz częściej wśród książek dla młodzieży pojawiają się pozycje, w których główne bohaterki mają odegrać jakąś ważną rolę. Spada na nie wielka odpowiedzialność, z którą często sobie nie radzą. Bardzo szybko muszą dorosnąć i pokazać, że potrafią wykonać wyznaczone im zadania.
Przykładem jest seria "Dom Nocy", ponieważ Zoey musi stawić czoła wrogom, prowadząc rewolucję wśród wampirów, by objąć stanowisko kapłanki Neferet, "Nieziemska" Cynthi Hand, gdyż główna bohaterka ma anielskie zadanie do wykonania i całe swoje życie musi do niego zastosować, "Błękitnokrwiści" Melissy de la Cruz, ponieważ Schuyler Van Alen, ma odegrać ważną rolę w walce ze srebrnokrwistymi.
Istnieje także przykład, gdzie to facet musi stać się odpowiedzialny. Mam na myśli "Jestem numerem cztery" Pittacusa Lore'a. John musi zawalczyć o własną planetę, chociaż chciałby sam decydować o własnym życiu.


10) WojnaWszelkie bitwy, wojny i walki to cecha, którą posiada wiele książek. Są to schematy, które utrzymały się dość długo w krainie bestsellerów. Gdy główni bohaterowie walczą akcja staje się wartka, fabuła ciekawa, a czytelnik nie potrafi oderwać się od książki ani na chwilę.
W ten sposób pojawiły się motywy walk wśród paranormalnych. Tak jak obok widać przykładem są "Błękitnokrwiści" Melissy de la Cruz. Ważnym wątkiem jest walka błękitnokrwistych z srebrnokrwistymi. Inną książką jest "Zaćmienie" z serii "Zmierzch" Stephenie Meyer. Tam mamy walkę nowonarodzonych z rodzinką Cullenów i wilkołakami. Krew leje się także w "Innych aniołach" Lili St.Crow, "Czasie wygnania" Rachel Caine oraz "Bractwie Czarnego Sztyletu" J.R.Ward.
Słowem, wszędzie gdzie się leją, tam znajdą się fani.11) Nadnaturalne moce z pozoru normalnych ludzi


Musiałam tu umieścić "Ever" !! Zwykła dziewczyna rozmawia z umarłymi, słyszy czyjeś myśli itp. Ta książka zawiera w sobie wszystko co chciałam zawrzeć w tym punkcie. Ale nie tylko w tej książce występuje to zjawisko. Bardzo mocno widać je także w trylogii "Sen" Lisy McMann. Tu główna bohaterka widzi sny innych ludzi. To jej jedyny dar, jest normalnym człowiekiem, nie czarownicą, podobnie jak Ever.

Coraz częściej w literaturze młodzieżowej pojawiają się tego typu ksiażki. Wydają się być odskocznią od wampirów, wilkołaków i aniołów.
Zachowują w sobie choć odrobinę normalności, ale nie zawsze całkowicie pozbywamy się tych istot.

"Pocałunek Anioła Ciemności" Sarwat Chaddy, to książka o templariuszach, czyli jakby nie patrzeć normalnych osobach. Posiadają jednak talent i wiedzę potrzebną do łowienia nadnaturalnych istot.

12) Motyw normalnego życia 
 To już ostatnia cecha bestselleru, jaką udało mi się znaleźć. Paranormalne ksiażki starają się mieć w sobie chociaż odrobinę normalności. Po co ?? Tego nie wie nikt, ale myślę, że autorzy chcą abyśmy albo skrycie marzyli, że przygody bohaterów mogą się nam przytrafić, albo żebyśmy podświadomie wiedzieli, że to nie istnieje, to tylko książka. Takie połączenie ze światem rzeczywistym.
Myślę, że nie muszę podawać przykładów, w końcu każda książka ma w sobie bohaterów, którzy normalnie chodzą do szkoły, pracy, oddają się codziennym obowiązkom. Praktycznie każda książka ma w sobie motyw normalnego życia.

Mam nadzieję, że wypisałam wszystkie cechy dobrego bestselleru. Jeśli macie swoje własne propozycje to nie ukrywajcie ich w piwnicy tylko napiszcie komentarze. Może coś ominęłam albo macie własną listę cech. Czekam na wasze komentarze !! :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...