niedziela, 16 grudnia 2012

Skomplikowane życie szesnastolatki

Autor: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008
ISBN:9788360773628
Moja ocena: 5/6
----------------------------------------------------
Tytuł należy do popularnego cyklu Jeżycjada. Bohaterką jest Cesia Żakówna, mająca kompleksy na tle własnej urody (...). Trudno ich nie mieć, gdy ma się superatrakcyjną siostrę o romantycznym imieniu Julia, piękne koleżanki i w dodatku musi się znosić dziwne spojrzenia kolegi z klasy - Jerzego Hajduka. Zapewne są to spojrzenia krytyczne... Do tego dochodzą jeszcze klasówki z matmy i wybryki kuzynka o niespożytej energii - Bobcia, który z uśmiechem na ustach... podpala balkon albo rysuje wizerunki Hitlera na wielkanocnych pisankach. A jednak do domu Żaków z przyjemnością się wraca. Zawsze czeka tam liczna rodzinka i pyszne a niedrogie potrawy, przygotowane przez mamę Żakową. Książka ciepła, pełna humoru, zresztą jak wszystkie książki Musierowicz.

 
-----------------------------------------------------------------
"Szósta klepka" to pierwszy, właściwy tom cyklu "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz. Mimo iż "Małomówny i rodzina" został wzięty pod uwagę jako prolog do serii, nie ma w nim nic wspólnego z "Szóstą klepką". I już na wstępie pragnę złożyć wielkie podziękowania autorce. Jest wiele cykli dla dzieci i młodzieży, w których druga część wynika z pierwszej, trzecia z drugiej itd. Książki pani Małgorzaty mieszczą w każdym tomie nową historię. Nie ma szans, żeby znudziła nam się akcja czy bohaterowie. Nie czuje się też tego przymusu do kupienia całej serii tylko po to by mieć każdą część na półce.  

Po "Małomównym..." byłam ciekawa jak będzie wyglądało kolejne dzieło pani Musierowicz. Zadawałam sobie wiele pytań: Czy będzie to historia przeznaczona tylko dla dzieci ?? Czy zaczną się przejawiać skłonności do pisania tylko dla pieniędzy, byle jak ?? itp. Miałam wiele oczekiwań. Czy się zawiodłam ?? Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że absolutnie nie !!  Podczas czytania zdecydowanie widać, że autorka do pisania wkłada całą swoją duszę. Pisze językiem prostym, zrozumiałym, przeznaczonym specjalnie dla dzieci.

O czym jest "Szósta klepka" ?? Szesnastoletnia Cesia ma straszne kompleksy na punkcie swojej urody. Twierdzi, że jej koleżanki są od niej sto razy ładniejsze, dlatego mają powodzenie u chłopców. Skrycie im tego zazdrości. Marzy o tym żeby się zakochać z wzajemnością.

Tym razem pani Musierowicz skupiła się na temacie nastoletnich kompleksów i miłości. Mamy postać typowej dziewczyny. Jest ona nieśmiała, wrażliwa i mądra. Mimo to nie może znaleźć szczęścia w swoim życiu. Autorka daje nam w pewnym sensie do zrozumienia, że wszelkie nastoletnie kompleksy na punkcie wyglądu pojawiają się z braku miłości, zainteresowania płci przeciwnej. Jest to ściśle ze sobą powiązane. Przyznam szczerze, że póki nie przeczytałam tego tomu "Jeżycjady" nie zdawałam sobie z tego sprawy. :]

Oprócz miłości Małgorzata Musierowicz opisuje także takie wartości jak rodzina i przyjaźń. Rodzina Żukowskich rozwiązuje swoje problemy wspólnie. Starają się pomóc sobie nawzajem. Mamy tu do czynienia z obrazem rodziny, który zanika coraz bardziej w dzisiejszym świecie.

Myślę, że "Szósta klepka" idealnie nadaje się nie tylko dla dzieci, ale i dla ludzi w każdym wieku, nawet tych starszych. Książki Małgorzaty Musierowicz nie starzeją sie. Są na czasie i mam nadzieję, że zawsze będą.  
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...