wtorek, 27 grudnia 2011

Życie to zarówno ból, jak i rozkosz

Autor: Christopher Paolini
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2005
Tytuł oryginalny: Inheritance: Eldest
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 624
Format: 135x205 mm
ISBN: 83-7480-004-6
Moja ocena: 5.5/6
******************************************************
W drugim tomie, Najstarszym Eragon z Saphirą udają się do Ellesméry, krainy elfów, gdzie Eragona czeka dalsze szkolenie. Musi nauczyć się jeszcze lepiej władać bronią Smoczych Jeźdźców: mieczem i magią. Wyrusza zatem w najważniejszą podróż swego życia, poznaje cudowne


miejsca i nowych kompanów, przeżywa nowe przygody. Lecz cały czas towarzyszy mu chaos i zdrada, i niec nie jest takie jakim się wydaje. Wkrótce Eragon nie wie już komu może zaufać.

Tymczasem jego kuzyn Roran musi stoczyć własną bitwę – bitwę, która być może narazi Eragona na jeszcze większe niebezpieczeństwo.

Czy mroczne siły króla zdławią wszelki opór? Z tego starcia Eragon może nie ujść z życiem...
**********************************************************************************
"Najstarszy" to drugi tom  z cyklu "Dziedzictwo" Christophera Paoliniego, opowiadającego o młodym Smoczym Jeźdźcu - Eragonie.

"Książka opiera się na znanym starszej generacji czytelników archetypie dorastania młodzieńca, jego dojrzewania, poszukiwania nauczyciela i spełnieniu wyznaczonej przez los, czasem fatum, misji. Eragon – bohater tetralogii Dziedzictwo, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Ale zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z "kamienia" wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Raz'ac, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków. (...) Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę lecz jest trochę... nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy; wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i ... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. W pierwszym tomie Eragon dociera do kryjówki buntowników i bierze udział w bitwie z wojskami króla Galbatorixa. Dzięki swojej magii oraz pomocy smoczycy Saphiry udaje się ocalić kryjówkę buntowników."W drugim tomie Eragon wyrusza do Ellesmery - stolicy elfów - na obiecane mu szkolenie. Dokucza mu ból pleców po ciosie zadanym przez Durzę. Czy mimo bólu ocali elfy, krasnoludy, Vardenów i całą wioskę Carvahall ??


"Najstarszy" jest równie wspaniały co pierwsza część cyklu. Zakochałam się w tej historii. Jestem pewna, że każdy tom wkrótce na stałe zawita w moim domu.


Wdając się w szczegóły, po raz kolejny zachwyciła mnie mądrość płynąca spod pióra tak młodego pisarza. Książka zawiera wiele wartościowych cytatów:

"Gdy możesz zdobyć wszystko czego pragniesz, wypowiadając kilka słów, cel nie ma znaczenia, liczy się tylko podróż."

"Spory niczego nie rozwiązują, sprawiają tylko, że wszyscy czują się nieszczęśliwi."

"Ci, których kochamy, są dla nas często najbardziej obcy."
Fabuła, opierająca się na magicznych rasach i wojnie miedzy nimi, jest niezwykle ciekawa i "wciągająca". Tempo akcji jest szybkie, a opisy walk i szkolenia szczegółowe. Nie sposób jest oderwać się od lektury, gdyż z każdą kolejną stroną wydarzenia stają się jeszcze bardziej fascynujące i nieprzewidywalne.

Osobiście żałuję, że "Najstarszy" nie doczekał się ekranizacji. Chciałabym obejrzeć dalsze przygody Eragona; zobaczyć jak widzą ją producenci. Wychwytywanie różnic między książką, a jej ekranizacją stało się ostatnio moją pasją :D

Podsumowując, cykl "Dziedzictwo" jest moim ulubionym cyklem o smokach, elfach, krasnoludach itp. Każdego, kto jeszcze po niego nie sięgnął, zaganiam do natychmiastowej lektury. Naprawdę warto !!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...