wtorek, 18 sierpnia 2015

Mit o kochankach

Cykl: Dom Nocy - uzupełnienia (#4 w serii)
Autor: Kristin & P.C. Cast
Wydawnictwo: Książnica
ISBN: 978-83-245-8171-9
Data wydania: 2014
Cena: 25,00 zł
Liczba stron: 150
Moja ocena: 4/6
___________________
Czy Ciemność naznaczyła nieśmiertelnego Kalonę tak samo jak Neferet? Czy zawsze wolał władzę od honoru, a potęgę od lojalności i wiary? Upadek Kalony to opowieść, która rozjaśnia mroczną przeszłość byłego wojownika i jest kluczem do zrozumienia jego roli w niezwykle dramatycznym finale cyklu „Dom Nocy”.

Poznajcie niezwykłe losy i upadek Kalony – dawnego wojownika i kochanka bogini Nyks!
_______________________
Od dziecka uwielbiałam mity. Czytałam ich całe mnóstwo: greckie, rzymskie, celtyckie, chińskie, a nawet te ludów północy, głównie mieszkańców Grenlandii. Do Upadku Kalony podeszłam więc z ogromnym sceptycyzmem. Ciężko stworzyć mit, który przypominałby prawdziwy mit. Tymbardziej, gdy w grę wchodzi tak skomplikowana historia, jak ta z cyklu Dom Nocy.


Nyks została sama, zupełnie sama. Inni bogowie już dawno opuścili Ziemię. Tylko Nyks zauważyła potencjał w istotach ludzkich. Samotne życie urozmaicają jej wizyty u przyjaciółki. To ona w ramach wdzięczności postanawia podarować Nyks to, czego najbardziej potrzebuje - kochanka. Los chciał, że pojawiło się ich dwóch. Teraz będą ze sobą rywalizować by udowodnić Nyks, że zasługują na życie u jej boku.

Z całej serii uzupełnień Domu Nocy tylko ta część ma jakikolwiek sens. Cofamy się do samych początków, głębokich korzeni tej historii. Jesteśmy w stanie zrozumieć dlaczego coś potoczyło się tak, a nie inaczej; rozumiemy dlaczego autorki miały właśnie taki pomysł na stworzenie tej wampirzej historii. W dodatku jesteśmy pozbawieni większych spojlerów podczas czytania głównej serii. Upadek Kalony to niemal osobna historia.

Autorki świetnie odwzorowały szczególną atmosferę mitu - pełną mroku, tajemnicy i magii. Nawet sposób pisania został zmieniony, a wszystko po to byśmy poczuli się jak podczas czytania bardzo starej księgi i powoli odkrywali tajemnice świata, w którym żyjemy.

Zaskakujący i, jak dla mnie, trochę niedorzeczny wątek miłosny jest główną siłą napędową dla akcji. Autorki zbytnio przesadzają, sprawiając, że znane nam wydarzenia mitologiczne przedstawiane są w przerysowanej parodiowej formie. Być może to tylko moje wrażenie, jednak bardzo zraziło mnie do dalszej lektury.

Muszę jednak przyznać, że Upadek Kalony czyta się niezwykle szybko. Byłam niezmiernie ciekawa kolejnych wydarzeń. Znając zakończenie tej historii bardzo chciałam wiedzieć jak potoczą się losy głównych bohaterów - ta opowieść jest niezwykle nieprzewidywalna i zaskakująca.

Podsumowując Upadek Kalony to najbardziej sensowne i najlepiej wykonane ze wszystkich uzupełnienie. Z chęcią mogą po nią sięgnąć także te osoby, które nie znają serii Dom Nocy i nie zamierzają się z nią zapoznawać. Ta książka zasługuje na uwagę jako indywidualna opowieść. Polecam!

Lubicie mitologię? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z książką Spętani przez bogów. - RECENZJA

Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść.
Ich pragnieniem – wieczna miłość…
Czy miłość zdoła przezwyciężyć przeznaczenie?
Helena Hamilton przez całe swoje szesnastoletnie życie czuła się inna, choć nie chciała tego okazywać. A teraz zaczyna dręczyć ją sen… Powraca co noc. Helena wędruje przez jałową pustynię. Rano budzi się cała w pyle i krwi. A w dzień widzi trzy płaczące kobiety w bieli…
A potem w liceum zjawia się Lucas, najpiękniejszy chłopak, jakiego spotkała. Wzbudza w niej, tak nieśmiałej i łagodnej, szaleńczą nienawiść. Dlaczego pierwszego dnia Helena próbuje zabić go na oczach całej szkoły?
Wkrótce Lucas odkrywa przed nią, że oboje mają odegrać rolę w tragedii napisanej przez los tysiące lat temu i zsyłanej na świat przez greckie boginie zemsty.
Co stanie się z ich miłością?Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...