sobota, 20 kwietnia 2013

Na ratunek Annabeth !!

Cykl: Percy Jakson i Bogowie Olimpijscy (#3 w serii)
Autor: Rick Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-928837-7-7
Moja ocena: 6/6
_____________
Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla
Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje
się do walki.
Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał
kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym
pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów
Kronos uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów,
a młodzi herosi mają być jego ofiarami.
Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny
potwór zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini,
która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz
z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną
boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała.
A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszym wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana.

________________
Znów miałam przyjemność sięgnąć po kolejny tom przygód Percy'ego Jacksona. Tym razem akcja ma miejsce zimą. Thalia, Annabeth i Percy zostają wezwanie na pomoc Groverowi. Okazuje się, że odnalazł on dwójkę nowych herosów. Niestety, już czai się na nich potwór... Czy przyjaciołom uda się ocalić rodzeństwo półbogów ?? Czy uwolnią boginię z rąk tajemniczego potwora ?? No właśnie...

Z wielką radością muszę stwierdzić, że trzecia część jest równie niesamowita jak pierwsza. Na tym etapie jestem w stanie powiedzieć, że po przeczytaniu dwóch kolejnych tomów, ciężko mi będzie rozstać się z Percym i całą resztą. Przywiązałam się już do wspaniałych przygód rodem z mitologii i niesamowitego poczucia humoru i komizmu.

Przy każdym tomie bardzo mnie ciekawi jakich to bogów pozna osobiście Percy, jednak tego oczywiście wam nie zdradzę. Przede wszystkim muszę powiedzieć, że każda postać jest na swój sposób oryginalna, charakterystyczna i interesująca. Autor doskonale wykreował każdą z nich, wykonał naprawdę kawał dobrej roboty. Każdy z bogów w swym wyglądzie i charakterze posiada te cechy, które przynależąc do niego odzwierciedlają jego naturę - jak np. Posejdon w koszuli plażowej i kąpielówkach. ;)

Tym razem coraz więcej mamy do czynienia z tytułową klątwą tytana. Zapowiedź wojny bogów Olimpu z Tytanami jest jeszcze bardziej uwidoczniona. Wręcz czujemy zbliżające się niebezpieczeństwo, ogromną odpowiedzialność i konsekwencje wyborów ciążących na barkach głównych bohaterów. Trwa wojna z czasem. Każda ze stron pragnie zdążyć przygotować się jak najlepiej do przyszłych wydarzeń.

Stąd też, już w trzecim tomie autor zaczyna budować w czytelniku napięcie na tym tle. Emocje zaczynają brać górę, a tuż po lekturze "Klątwy tytana" nie marzę o niczym innym jak sięgnięciu po kolejne tomy i zagłębieniu się w dalsze czytanie.

Rick Riordan dołączył do grona moich ulubionych pisarzy, a "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" na pewno znajdą sobie wkrótce miejsce na mojej półce. Mimo, iż druga część serii nie za bardzo mi się spodobała, to jednak widać znaczną poprawę. Widocznie była to tylko krótka chwila słabości, jaka często się zdarza pisarzom w drugich tomach ich cykli. Teraz oczekuję, że dwa ostatnie tomy będą równie wspaniałe jak pierwszy i trzeci. Trzymam kciuki i biegnę do biblioteki ;)

Polecam!!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...